Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Polska: STP Wizyta na Podlasiu

W trakcie ostatniego dnia spędzonego na Podlasiu realizowaliśmy program historyczno-kulturalny. W tym czasie byliśmy w Drohiczynie, Siemiatyczach i na Grabarce.

Grupowe zdjęcie w Drohiczynie, autor: Anna Woźniak

Grupowe zdjęcie w Drohiczynie, autor: Anna Woźniak

Z gospodarstwa we Franopolu udaliśmy się w górę rzeki. Po ok 20 kilometrach byliśmy w najważniejszym miejscu kultu prawosławia w Polsce – świętej górze Grabarce. Tu o wiedzę naszych uczestników dotyczącą sanktuarium zadbała monaszka z miejscowego klasztoru pw. Marii i Marty.

Obiad w Siemiatyczach, autor: Anna Woźniak

Obiad w Siemiatyczach, autor: Anna Woźniak

Zaopatrzeni w cudowną wodę z miejscowego źródełka udaliśmy się do Siemiatycz. Z tej okazji obejrzeliśmy 2 kościoły, 2 cerkwie oraz synagogę. Wolny czas nasi STPowicze wykorzystali na poznawanie urokliwych zakątków podlaskiego miasteczka. Po sytym obiadzie udliaśmy się do Drohiczyna – urokliwego miasteczka położonego malowniczo na skarpie Bugu od strony województwa Podlaskiego. Nasz niezastąpiony Paweł opowiedział o historii miasteczka, koronacji Daniela Halickiego oraz zabytkach miejscowej architektury.

Góra Zamkowa w Drohiczynie, autor: Anna Woźniak

Góra Zamkowa w Drohiczynie, autor: Anna Woźniak

Stamtąd można było podziwiać widok na Korczew i Ruską Stronę. Był tu także czas, gdzie mogliśmy przekonać się naocznie o strategicznym znaczeniu rzeki Bóg w historii. Od czasów średniowiecza aż do II wojny światowej stanowiła ona bowiem naturalną granicę państwową. Przy tej okazji STPowicze zapoznani zostali ze szczegółami dotyczącymi “Linii Mołotowa“, której fragmenty zachowały się po podlaskiej stronie Bugu.

Jak finansowane są inwestycje pożytku publicznego, autor: Anna Woźniak

Jak finansowane są inwestycje pożytku publicznego, autor: Anna Woźniak

U podnóża Góry Zamkowej urządziliśmy krótki przystanek na trasie, podczas którego na przykładzie inwestycji w turystykę Paweł oraz Natalia opowiedzieli o zasadach pozyskiwania i rozdysponowywania unijnych funduszy na cele pożytku publicznego.
Po przyjeździe do Warszawy poszliśmy na koncert, który odbył się na świeżym powietrzu w centrum miasta.

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY