Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Akademicko Artystycznie – 9 dzień STP

Naukowo – artystyczny – tak w dwóch słowach opisać można plan dziewiątego dnia Study Tours to Poland w wykonaniu Fundacji Wspólna Europa. 

BUW, autor: Krzul, źródło: pl.wikipedia.org

BUW, autor: Krzul, źródło: pl.wikipedia.org

Na dobry początek Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Nasza przewodniczka studzi zachwyt uczestników. Budynek był niebywale drogi w budowie, a koszty jego utrzymania są horrendalne. Poza tym, w żadnym miejscu nie spełnia behapowskich norm światła – jest albo za jasno, albo za ciemno. Mimo tych słów, budynek oraz nowoczesna kultura biblioteczna w postaci wolnego dostępu wzbudza zainteresowanie. Zaś spacer po ogrodach na dachu biblioteki przy pełnym słońcu i z panoramą miasta to doznanie bardzo wyjątkowe.

Z Biblioteki trafiamy prosto do Studium Europy Wschodniej. Jednostka napędzana niespożytą energią jej Dyrektora, Jana Malickiego od prawie dwóch dziesięcioleci nawiązuje, kontynuuje i rozwija najlepsze tradycje przedwojennych jednostek dydaktycznych zajmujących się Europą Wschodnią. To tutaj od lat na jednym roku spotykają się młodzi ludzie z Polski i Europy Wschodniej poznając się i nie bez trudy zdobywając kwalifikacje do budowy najlepszych relacji w regionie.

Spacer przez kampus uniwersytecki i wizyta w Zachęcie to kolejny punkt programu. Lęk przed brakiem kompetencji do oceny sztuki nowoczesnej nie powinien dominować odbioru twórczości. Wystawa nie zachwyca, choć kilka prac „Nowej rzeźby” i „Ziem Podwójnie odzyskanych” przyciąga uwagę. Słownik fotograficzny Andrzeja Tobiasa, czy Wróżka elektryczność Mai-Thu Perret z Ligia Dias, to rzeczy, które trudno jest zapomnieć.

Wieczorem uczestniczy STP obejrzeli spektakl w teatrze Buffo. Wszyscy byli zachwyceni.

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa wydawca Eastbook.eu.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY