Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Gorąco przed Eurowizją

W związku ze zbliżającym się konkursem Eurowizji zagraniczne media i organizacje walczące o swobody obywatelskie bacznie przyglądają działaniom władz w Baku. Administracja uchyliła restrykcyjne prawo dotyczące zgromadzeń, czego rezultatem są demonstracje domagające się zmian w sprawowaniu władzy w Azerbejdżanie.

Demonstracja na przedmieściach Baku, 22 kwietnia 2012 roku, źródło: Facebook.com/ Facebook Razi Nurullayevin Seçki Səhifəsi

Eurowizja od wielu miesięcy pozostaje w Azerbejdżanie tematem numer jeden. Konkurs piosenki, na którego organizację przeznaczono 60 mln $, rozgrzewa nie tylko głośniki rozgłośni radiowych puszczających piosenkę reprezentującą Azerbejdżan na Eurowizji, ale również scenę polityczną kraju. Dziennikarze oraz organizacje walczące o prawa człowieka i swobody obywatelskie bacznie obserwują sprawujących władzę na Ziemi Ognia. Czując potrzebę chwili władze w Baku rozluźniły restrykcyjne zapisy dotyczące prawa zgromadzeń uchwalone w 2006 roku przed wyborami prezydenckimi. Opozycja skoncentrowana wokoło Społecznego Ruchu Na Rzecz Demokracji – Izba Publiczna (GDDOP) chce wykorzystać Eurowizję do nagłośnienia w mediach kwestii przestrzegania praw człowieka, swobody zgromadzeń oraz wolności prasy w Azerbejdżanie.

W związku z łagodniejszym podejściem do opozycji, w Baku miały miejsce wystąpienia społeczne domagające się ustąpienia prezydenta Ilhama Alijewa, zwolnienia więźniów politycznych czy też ustąpienia skorumpowanych urzędników. Pierwsza większa demonstracja odbyła się 9 kwietnia 2012 roku na obrzeżach Baku. Kolejne protesty odbyły się 22 kwietnia. Organizatorzy protestów informowali, że zebrali do 10 tysięcy demonstrantów, policja natomiast, że było ich jedynie 1200. Kolejna demonstracja planowana jest na 6 maja – dwadzieścia dni przed finałem Eurowizji. W Baku w trakcie dnia jest 25 stopni, ale może być jeszcze goręcej, niezależnie od pogody.

Źródła: Eastbook.eu [1], [2Eurasianet.org, rferl.org

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY