Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Słowacki był potomkiem Ormian. Kto jeszcze?

Rozprzestrzeniona po całym świecie diaspora ormiańska, tak jak diaspora żydowska ma swoją legendę. Jest to historia związana z niesamowitymi wpływami w świecie polityki, finansów gospodarki, show biznesu. I tak jak w każdej legendzie jest w tym ziarno prawdy. W poniższym tekście postaram się zebrać najciekawsze przykłady osób związanych z ormiańską diasporą. Moim zamiarem jest pokazanie jak barwna może być historia i na jakie tory skierowuje ona ludzi z różnych zakątków świata. Kategorycznie nie jest to tekst z cyklu „demaskujemy Ormian”. Przygotowując ten materiał natknąłem się na kilka naprawdę zaskakujących informacji. Oto moim zdaniem najciekawsze postaci związane z ormiańską diasporą.

Andree Agassi, autor: shinya, źródło: flickr.com

Andree Agassi – znany tenisista, zwycięzca Wimbledonu, mistrz olimpijski z Atlanty. Jego ojciec, zawodowy bokser, etniczny Ormianin wyemigrował w latach 50 do USA i przyjął amerykańskie obywatelstwo.

Iwan Ajwazowski – malarz urodzony  w Imperium Rosyjskim, a dokładniej w Teodozji na Krymie, głównie pejzażysta.

Charles Asnavour – światowej sławy piosenkarz utożsamiany z piosenką francuską, obecnie pełni także funkcję specjalnego ambasadora Armenii w Szwajcarii i Francji.

Cherylin Sarkissian –  lepiej znana jako Cher, amerykańska piosenkarka i aktorka światowej sławy, znana ze swojego charakterystycznego głosu oraz wielu przebytych operacji plastycznych.

Cher, autor :M Abancourt, źródło: flickr.com

Cher, autor :M Abancourt, źródło: flickr.com

Calouste Sarkis Gulbenkian  – znany jako „Pan 5%”, XIX wieczny baron naftowy i filantrop, współwłaściciel British Petroleum (BP).

Kevork Hovanian – jeden z największych funkcjonujących obecnie deweloperów w USA, aktywny działacz amerykańskiej diaspory.

Kardashianowie – rodzina amerykańskich celebrytów. Założycielem rodu był amerykański prawnik ormiańskiego pochodzenia, który zasłynął jako obrońca O.J. Simpsona, amerykańskiego futbolisty  oskarżonego o zabójstwo swojej żony. Kardashianowie są znani głównie dzięki telewizyjnemu reality show Z kamerą u Kardashianów (ang. Keeping Up With the Kardashians)

Garry Kasparow – światowej sławy rosyjski szachista i działacz na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Kirk Kerkorian –  prawdopodobnie najbogatszy Ormianin. Dorobił się na spekulacyjnych transakcjach ziemią. W 2007 roku jego majątek szacowano na 150 mld dolarów co dało mu tytuł 7 pozycję na liście najbogatszych amerykanów. Tylko dzięki ingerencji rządu federalnego USA nie stał się właścicielem potentatów motoryzacyjnych General Motors oraz Forda.

Artem Mikoyan – jeden z głównych inżynierów opracowujących radzieckie samoloty wojskowe MiG. M w nazwie samolotów pochodzi od jego nazwiska, G od nazwiska jego współpracownika, inżyniera Michaiła Guriewicza.

Dawid Nalbandian – argentyński tenisista, który na przełomie XX i XXI wieku klasyfikowany był na 3 miejscu w rankingu najlepszych tenisistów świata.

Siergiej Paradżanow –  urodzony w Tbilisi, radziecki dysydent (wielokrotnie więziony za publiczne głoszenie swoich poglądów politycznych) i reżyser , zasłynął filmami takimi jak:  Legenda o Twierdzy Suramskiej,  Aszik Kerib i Ostatnia Wiosna

Zildjianowie – twórcy jednej z najbardziej cenionych marek talerzy perkusyjnych Zildjian.

Zildjian, autor: planetc1, źródło: flickr.com

Zildjian, autor: planetc1, źródło: flickr.com

 

Ormianie wnieśli w polską kulturę wiele wartości w różnych dziedzinach. Z ich nacji wywodzą się liczni wybitni politycy, uczeni, artyści. Wśród rozpoznawalnych osób polskiego życia publicznego znajdziemy także nie małą grupę osób mających ormiańskie korzenie.

Anna Dymna – aktorka i szefowa fundacji Mimo Wszystko pomagającej osobom z upośledzeniem umysłowym.

Sonia Bohosiewicz – polska aktorka tzw. młodego pokolenia, która zadebiutowała w filmie Rezerwat.

Sonia Bohosiewicz, autor:DrabikPany, źródło: flickr.com
Sonia Bohosiewicz, autor:DrabikPany, źródło: flickr.com

Juliusz Słowacki – babka wieszcza ze strony matki była Ormianką.

Zbigniew Herbert – także miał ormiańską babkę.

Ignacy Łukaszewicz – wynalazca lampy naftowej, pochodził z ormiańskiej rodziny.

Krzysztof Pendereckibabka kompozytora była Ormianką

Łukasz Abgarowicz – polityk Platformy Obywatelskiej

Wojciech Mojzesowicz – polityk i były minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Robert Makłowicz – znany kucharz a także historyk  i postać medialna.

Ciekawostki:

Księżna Walii Diana Frances; z domu Spencer –  była w 1/64 Ormianką tzn.  jej prapraprapradziadkowie byli Ormianami.

Steve Jobs – charyzmatyczny współautor sukcesu firmy Apple, jako małe dziecko został adoptowany przez rodzinę o korzeniach ormiańskich. Nazwisko panieńskie jego przybranej matki to Hagopyan.

System of a Down – czyli popularny zespół muzyczny z Kalifornia,  grający w składzie wokalista i klawiszowiec Serj Tankian, perkusista John Dolmayangitarzysta i wokalista Daron Malakian oraz basista Shavo Odadjian, wszyscy bez wyjątku są etnicznymi Ormianami, ponad to teksty S.O.A.D. często nawiązują do tradycji, historii i kultury ormiańskiej.

Seymour Skinner – czyli dyrektor szkoły w Springfield, do której uczęszczają Bart i Lisa Simpson w jednym z odcinków przyznał się, że naprawdę nazywa się Armen Tamzarian i jest Ormianinem.

Seymour Skinner, źródło: en.wikipedia.com

Seymour Skinner, źródło: en.wikipedia.com

Czytelników zapraszam  do zapoznania się z tekstem Armeńska diaspora.

Facebook Comments
Zdjęcie główne: Seymour Skinner; Źródło: en.wikipedia.com

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY