Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Szef misji obserwacyjnej- persona non grata w Abchazji

25 kwietnia br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Abchazji uznało szefa unijnej misji obserwacyjnej w Gruzji -gen. Andrzeja Tyszkiewicza za persona non grata. Zdaniem władz Abchazji, generał -nie jest w stanie obiektywnie monitorować i oceniać procesów zagrażających bezpieczeństwu regionu.

, Granica Gruzja/Abchazja, autor: [john], źródło: flickr.com
25 kwietnia abchaskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym przypisało gen. Andrzejowi Tyszkiewiczowi konfrontacyjne stanowisko wobec Abchazji. Zarzuty, to– obraźliwe wypowiedzi pod adresem strony abchaskiej i demonstrowanie braku szacunku dla abchaskiego narodu i państwa. Resort zarzucił również, że szef misji obserwacyjnej nie ocenia obiektywnie niebezpiecznych procesów w tym newralgicznym regionie m.in. nie poświęca należytej uwagi wobec -formowania zbrojnych grup na terytoriach Gruzji, przylegających do Abchazji i Osetii Południowej.

_…pan Tyszkiewicz faktycznie obniża skuteczność mechanizmu zapobiegania i reagowania na incydenty, obecny poziom porozumienia stron, jak również wpływa negatywnie na konstruktywny duch w całym procesie negocjacyjnym. Na tej podstawie MSZ Abchazj oświadcza, że pan Andrzej Tyszkiwicz jest niepożądaną osobą na terytorium Abchazjimożna przeczytać w oświadczeniu.

Andrzej Tyszkiewicz jest szefem unijnej misji obserwacyjnej w Gruzji (EUMM) od lipca 2011 roku. Zgodnie z unijnym mandatem obserwatorzy EUMM powinni być rozlokowani na terenie całej Gruzji w uznanych przez wspólnotę międzynarodową granicach, czyli łącznie z Abchazją i Osetią Południową. Zadaniem generała jest monitoring i wdrażanie porozumienia o zawieszeniu broni.

Źródło: apsnypress.infolewica.pl, TSz

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY