Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Study Tours to Poland – Podsumowanie

Study Tours to Poland (STP), nie jest darmową wycieczką dla biernych turystów. STP to intensywne poznawanie Polski, Polaków i życia w naszym kraju. W tegorocznej wiosennej edycji Fundacja Wspólna Europa zagrała po raz kolejny.

 

Co to jest Study Tours to Poland?
Study Tours to Poland (STP) to wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie demokratycznych i wolnorynkowych przemian, budowania państwa prawa, wzmacniania społeczności lokalnych i inicjatyw obywatelskich. STP powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia.
W ramach STP zapraszani są wyróżniający się studenci z Białorusi, Mołdowa, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej (z obwodu kaliningradzkiego i leningradzkiego) na kilkunastodniowe wizyty przy polskich ośrodkach akademickich. W trakcie spotkań organizowanych przez doświadczone organizacje pozarządowe studenci poznają polskie środowiska akademickie, organizacje obywatelskie, mają okazję spotkać się z liderami życia publicznego, wziąć udział w wykładach, warsztatach, seminariach i imprezach kulturalnych. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna.
STP z Fundacją Wspólna Europa.

Przez ostatnie półtora tygodnia na Eastbook.eu publikowane były relacje ze Study Tours to Poland, które realizowała Fundacja Wspólna Europa. Całość projektu koordynowała Anna Woźniak, a pomagał jej Paweł Charkiewicz, Łukasz grajewski , Artur Kacprzak, Natalia Paulovicz, Veranika Los. Nasi goście, pochodzący z Białorusi, Rosji, i Ukrainy spędzili w Polsce 12 dni. W ciągu ich pobytu działo się naprawdę wiele. Było dużo zwiedzania, spotkań z przedstawicielami świata polityki, mediów, urzędnikami państwowymi, NGO, historią i kulturą naszego kraju.

Dużo osób i instytucji nam pomogło
W wizycie studyjnej pomogło nam szerokie grono osób i instytucji. Gościliśmy w Dużym Pokoju, gdzie nasza grupę gościli Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Stowarzyszenie Wolna Bialoruś. W budynkach sejmu i senatu powitała nas obsługa kancelarii obu izb parlamentu. Tam też odbyło się spotkanie z posłem na Sejm – Michałem Szczerbą. Dzięki pomocy Pani radnej Małgorzaty Zaremby i gościnności Pana burmistrza Edwarda Kłosa grupa STP odbyła wizytę w Urzędzie dzielnicy Warszawa – Wesoła. W Muzeum Powstania Warszawskiego naszą grupę powitał Pan dyrektor Jan Ołdakowski. Niezawodny, jak zawsze, był Pan Jan Malicki – Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który postarał się o możliwość zaznajomienia naszych gości z programami stypendialnymi UW i funkcjonowaniem głównej stołecznej uczelni. Dzięki uprzejmości struktur BUW, zorganizowano nam wycieczkę po bibliotece. Swoje podwoje przed STP otworzyło Nadleśnictwo Sarnaki, które reprezentował inżynier nadzoru, Pan Tadeusz Charkiewicz. Udało się nam spotkać również ze Stowarzyszeniem Klon Jawor, Fundacją La Strada. Byliśmy w Telewizji Polskiej i Radiu.   Cały czas grupie towarzyszyli także wolontariusze, którzy dbali o urozmaicanie czasu wolnego.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w Study Tours to Poland jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa wydawca Eastbook.eu.

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY