Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: 1 maja w Zaporożu

Grupa ludzi z niebieskimi flagami i transparentami czeka w bocznej uliczce. Wszyscy tłoczą się przed skrzyżowaniem z prospektem Lenina – głównej ulicy Zaporoża, najdłuższego prospektu w Europie, miejsca pochodu pierwszomajowego.

Prospekt Lenina w Zaporożu, 1 maja 2012 roku, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: Eastbook.eu

Prospekt został zamknięty. W mieście w ogóle było mało samochodów. Duża część ludzi wyjechała na majówkę, za miasto, na piknik, na daczkę, na szaszlyki. – Dużo policji. Miało być mniej, ale to wszystko przez Dniepropietrowsk – mówi pracownica zaporoskiego ratusza. Pochód nie był duży i nie był czerwony, co mogłoby się wydawać oczywiste dla święta pracy, które ma miejsce na prospekcie Lenina. Najwięcej było niebieskich flag.  Nie były to flagi Partii Regionów a pracowników największego zakładu przemysłowego – Zaporożstal. Początkowo administracja miejska chciała zorganizować dużo większy pochód, ale zrezygnowano z tego pomysłu. Większa parada ma się odbyć 9 maja. Ruszyli. Orkiestra, bębny, baloniki, uśmiech na twarzach dzieci, łezka w oku starszego pokolenia.

Czoło pochodu pierwszomajowego, Zaporoże, Ukraina, 1 maja 2012, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: Eastbook.eu

Po przejściu przez skrawek 12 kilometrowego prospektu pochód dotarł na plac Festywalny, gdzie miał się odbyć miting i przemówienia świąteczne. Pochód nie był wydarzeniem politycznym, a raczej świętem rodzinnym. Od polityki jednak nie można było uciec. Gdy tłum zbliżał się do placu, nagle na czoło pochodu wskoczyła spora grupa zwolenników, czy też członków rządzącej partii Regionów. Zanim wszyscy uczestniczący w święcie dotarli do miejsca mitingu, regionałowie sprytnie zajęli pierwsze miejsca, pod prowizoryczną sceną z mikrofonami.

Miting w Zaporożu, 1 maja 2012 roku, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: eastbook.eu

Dzisiaj (02.05.2012) w mieście odbędzie się koncert Ruslany i Skrabina w ramach promocji Euro 2012 „Kibicuj z najlepszymi„. Drugi maja jest wolnym dniem od pracy i doskonale nadaje się na przedłużenie wczorajszego święta.

Zobacz jak świętowano 9 maja w Doniecku

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY