Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: 9 maja w Doniecku

Park wokoło Donbas Areny przecina się z aleją prowadzącą pod pomnik Bohaterów Oswobodzicieli Doniecka, gdzie miała miejsce część obchodów święta 9 maja. Igrzyska sportowe przeplatają się ze świętem zwycięstwa. Dziwne to połączenie, ale mieszkańcom Doniecka wydaje się ono zupełnie nie przeszkadzać.

U nas „długi weekend majowy” a na Ukrainie майские праздники – święta majowe: 1,2 i ten najważniejszy 9 maja. Dzień zwycięstwa nad faszyzmem w Polsce przyjmowany z ironicznym uśmiechem na Ukrainie jest prawdziwym świętem. Nad Dnieprem nie organizowano w tym roku dużych defilad wojskowych (te będą przygotowane na najbliższą rocznicę niepodległości kraju), mimo to w Doniecku i tak było wesoło i kolorowo. Czerwony od armii mieszał się z pomarańczowym od Szachtara Donieck oraz białym – odświętnym kolorem bluzek i koszul młodzieży szkolnej, tłumnie spacerującej po alejkach parku wokół Donbas Areny i pomnika Bohaterów Oswobodzicieli Doniecka. Do obwieszonej medalami starszyzny miasta podchodzili młodsi, dając bukiet kwiatów i fotografując się na pamiątkę. Dawni żołnierze dumnie wypinali pierś do obiektywu.

Święto zwycięstwa nad faszyzmem, 9 maja Donieck, 2012, autor: Paweł Lickiewicz

Pod pomnikiem grała orkiestra. Na scenę wychodzili piosenkarze i piosenkarki, którzy wykonują stare wojenne piosenki. Mieszkancy starszej daty doskonale te utwory znają. Piękna pogoda, piękny park, muzyka i święto, które czuć w powietrzu. W parku stoi znak, który przypomina spacerowiczom, że nie wolno w tym miejscu palić, spożywać alkocholu i chodzić na szpilkach, ale można się przytulać w ciepłych promieniach majowego słońca.

Zobacz jak świętowano 1 maja w Zaporożu

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY