Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Finał wiosennych Europejskich Warsztatów Dyplomacji

Jako przedstawiciel Eastbook.eu zostałem zaproszony przez Europejską Akademie Dyplomacji (EAD) do wzięcia udziału w Europejskich Warsztatach Dyplomacji (EDW). Jako reprezentant polskiego medium zajmującego się programem Partnerstwa Wschodniego chętnie przystałem na tą propozycję. Mimo delikatnie sceptycznego nastawienia do form warsztatowych bardzo pozytywnie się rozczarowałem. Świetnie przygotowani wykładowcy europejskiej klasy, ciekawi goście, wizyty studyjne a przede wszystkim doborowe towarzystwo uczestników z całej Europy a także z Azji. Z czystym sumieniem mogę polecić EDW każdemu kto interesuje się dyplomacją i sprawami międzynarodowymi.  

Uczestnicy EDW podczas finałowej uroczystości, źródło: diplomats.pl

Warsztaty Dyplomacji Europejskiej (EDW) to tygodniowy,  program skupiający się na polityce zagranicznej Unii Europejskiej i Partnerstwie Wschodnim. W swojej trzeciej edycji, która odbyła się w dniach 22-27 kwietnia odbywały się wykłady ekspertów z dziedziny polityki zagranicznej UE  a głównie Partnerstwa Wschodniego i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz warsztaty wypracowujące umiejętności takie jak: negocjowanie w środowisku międzynarodowym, wystąpienia publiczne, planowanie strategiczne i przywództwo.

EDW zostały stworzone dla liderów społecznych i politycznych, pracowników administracji państwowej i przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy chcą się nauczyć jak wpływać na zmieniającą się sytuację międzynarodową. Warsztaty były też okazją do zawiązania wielu interesujących znajomości.  Ciekaw jak odbierają przedsięwzięcie zapytałem uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego co myślą o EDW;

Azerbejdżan reprezentował Rza – Warsztaty EDW były przede wszystkim sprawnie zorganizowane i dobrze przemyślane. Trafnie  wyważony był balans pomiędzy teorią i praktyką. Zajęcia warsztatowe bardzo fajnie przeplatały się z bardzo ciekawymi wizytami studyjnymi w polskim MSZ i ambasadach Republiki Federalnej Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Z Białorusi przyjechała Iryna.  – Byłam już na kilku różnego rodzaju warsztatach lepszych i gorszych. EDW zaliczały się zdecydowanie do tych pierwszych.

Członkinią pięcioosobowej armeńskiej delegacji była Bella. – Warsztaty takie jak EDW to przede wszystkim możliwość poznania się z reprezentantami nowej generacji elity krajów Partnerstwa Wschodniego. Poza tym bardzo skorzystałam z możliwości edukacyjnych przygotowanych przez organizatora.

Ukraina Vlodymyr – Przyjechałem na warsztaty EDW z nadzieją zdobycia nowych doświadczeń i nabycia niezbędnych w dzisiejszych czasach praktycznych umiejętności, nie zawiodłem się.

Mołdawię promował Gheorghi – Warszawa bardzo przypadła mi do gustu. Zajęcia w Europejską Akademią Dyplomacji były bardzo wartościowe. Miałem okazję wysłuchać interesujących ludzi i współpracować z moimi nowymi, bardzo ambitnymi kolegami.

Maka z Gruzji. – Uwielbiam Polskę i Polaków. Dodatkowo warsztaty były dla mnie okazją do poznania się z ciekawymi ludźmi, którzy dzielą moje zainteresowania. Uczestnictwo w EDW było także doskonałym treningiem przed pracą w naprawdę wielonarodowych grupach.  

Klamrą zamykającą warsztaty był panel dyskusyjny zorganizowany w Hotelu Bristol. Podczas panelu poruszone zostały kwestie związane z zagrożeniami dla wspólnej waluty europejskiej, scenariuszy możliwych w przyszłości, jak również przyjęcie Euro przez Polskę. Paneliści zamknęli dyskusję radami dla absolwentów Warsztatów Dyplomacji Europejskiej, namawiając ich do podążania za swoimi pasjami, rozważania i urzeczywistniania idei globalnych we wszystkich aspektach życia i dążenia do innowacyjności. Całość zamknęło uroczyste wręczenie dyplomów, którego dokonał razem z dyrektor EAD, Katarzyną Pisarską pan Andrzej Klesyk – prezes zarządu PZU.SA, które razem z Fundacją Konrada Adenauera wsparło organizację warsztatów EDW.

Europejskie Warsztaty Dyplomacji są organizowane dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Pierwsza edycja EDW właśnie się zakończyła więc jest to czas naboru do edycji jesiennej, która odbędzie się pod koniec listopada. Jeśli chcielibyście wziąć udział w kolejnej edycji EDW kliknij tutaj.

 

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY