Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Liubou Kawaliowa o swoim synu i karze śmierci

Liubou Kawaliowa, matka skazanego na śmierć i rozstrzelanego Uladzislaua Kawaliowa, przyjechała do Polski. Po dokonaniu wyroku na jej synu, matka apeluje do białoruskich władz o wprowadzenie moratorium na karę śmierci.

Petycję w sprawie zniesienia kary śmierci na Białorusi podpisało już kilkadziesiąt tysięcy internautów, źródło: change.org

Petycję w sprawie zniesienia kary śmierci na Białorusi podpisało już kilkadziesiąt tysięcy internautów, źródło: change.org

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka najważniejsze słowa padły z ust polskiej działaczki i publicystki Haliny Bortnowskiej: – Godny pochówek jest prawem rodziny skazanego – komentowała starania rodziny Kowaliowych o wydanie ciała Uladzislaua, które obecnie spoczywa w nieznanym miejscu. – Najważniejsze to wykorzenić karę śmierci z prawodawstwa, ale i z ludzkich śmierć – apelowała Bortnowska. Liubou Kawaliowa, której towarzyszyła córka Taciana, mówiła niewiele. Cichym łamiącym się głosem przyznała, że zależy jej tylko na chronieniu pamięci o zmarłym synu. – Swoją działalnością nie obrażam prezydenta, więc nie oczekuje żadnych ataków ze strony władz – odpowiadała na pytania dziennikarzy o bezpieczeństwo. Dodała jednak, że tuż po informacji o rozstrzelaniu syna, funkcjonariusze białoruskich służb nie pozwalali składać ludziom kwiatów pod domem Kowaliowych.

Danuta Przywara, prezeska Helsińskiej Fundacji przekonywała, że należy bezustannie mobilizować opinie międzynarodową. – Stawiam pytanie: Co zrobić, żeby Aleksander Łukaszenka sam zechciał wprowadzić moratorium na wykonywanie kary śmierci? – twierdząc, że w jedynym europejskim kraju, gdzie wciąż obowiązuje kara śmierci, wszystkie decyzje należą do osoby prezydenta. Jednym ze środków nacisku, o których mówiono podczas konferencji jest internetowa petycja, która po zdobyciu 100 tysięcy podpisów zostanie wysłana do Prezydenta Białorusi, Rady Ministrów oraz Sądu Konstytucyjnego Białorusi. Treść petycji nawołuje do wprowadzenia moratorium. Podpisało się już ponad 63 tysięcy osób.

.

PODPISZ PETYCJĘ

Czytaj więcej:

17.04.2012 TVN24: Rozstrzelano skazanego za zamach na metro

20.09.2011 Eastbook.eu: Oskarżony o zamach w metrze nie przyznaje się do winy (+ video)

11.04.2011 Eastbook.eu: Wybuch w mińskim metrze

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY