Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Protesty w Baku

Dzisiaj nie istnieje problem z wolnością wypowiedzi w Azerbejdżanie – przekonuje Vugar Alijew, szef działu w departamencie polityczno-społecznym przy Administracji Prezydenta. Nie wszyscy jednak podzielają ten pogląd a na ulicach Baku dochodzi do wystąpień przeciwko władzy.

Demonstracja na przedmieściach Baku, 22 kwietnia 2012 roku, źródło: Facebook.com/ Facebook Razi Nurullayevin Seçki Səhifəsi

14 maja br. opozycja w Azerbejdżanie przeprowadziła akcję protestu przeciwko łamaniu prawa do wolności zgromadzeń w Baku. Była to druga demonstracja w tym miesiącu organizowana przez Społeczny Ruch na Rzecz Demokracji „Izba Publiczna”. Demonstranci z hasłami „Odejdź” oraz „Wolności” maszerowali pod budynek mera Baku. Marsz został zorganizowany w związku z odmową władz miasta na organizację pikiety w centrum miasta 13 maja br. Protestanci nie uzyskali również zgody na marsz, w związku z czym do akcji wkroczyła policja. Zatrzymanych zostało 18 osób. Ponadto 12 aresztowanych wcześniej opozycjonistów z partii Musawat, uznanych przez Amnesty International za „więźniów sumienia” 15 maja rozpoczęło głodówkę, sprzeciwiając się działaniom władz w kraju.

Film z akcji protestu, źródło: rferl.org

W poprzednim miesiącu administracja uchyliła restrykcyjne prawo dotyczące zgromadzeń, czego rezultatem były kwietniowe, legalne demonstracje domagające się zmian w sprawowaniu władzy w Azerbejdżanie. Legalne demonstracje opozycji odbywały się jednak na przedmieściach miasta i były wyizolowane od mieszkańców. Protestanci z „Izby Publicznej” domagają się prawa do organizacji demonstracji w centrum stolicy.

Źródła: kavkaz-uzel.ru [1], [2], [3], news.az, regnum.ru.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY