Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Wysyp filmowych produkcji

W białoruskich kinach przeważają produkcję hollywoodzkie, bądź rosyjskie. Wiosna 2012 jest pod tym względem wyjątkowa. Pojawiły się aż trzy filmy „z” i „o” Białorusi, które powinny zwrócić uwagę amatorów dobrego kina.

.

1. VIVA BEL@RUS!

Franak Wiaczorka jest pomysłodawcą filmu "VIVA BEL@RUS!", źródło: Facebook

Film polskiego reżysera Krzysztofa Łukaszewicza zadebiutuje 22 maja w Cannes. Historia młodego opozycjonisty, który zmaga się z reżimem opiera się na faktach z życia Franka Wiaczorki, który na co dzień jest… młodym białoruskim opozycjonistą! Z racji podobnej tematyki nasuwają się skojarzenia z „Człowiekiem z Żelaza”, który w 1981 r. właśnie w Cannes zdobył Złotą Palmę. Czy „Viva Bel@rus” powtórzy artystyczny sukces filmu Andrzeja Wajdy? Z wyrokiem poczekajmy do premiery.

.

2. „Wyżej niż niebo” („Вышэй за неба”)

„Wyżej niż niebo” to niezależna produkcja, której pomysłodawcą i scenarzystą jest Andrej Kurejczyk. Przy wsparciu programu ONZ do walki z AIDS udało się nakręcić serial o białoruskiej młodzieży. Fabuła toczy się wokół postaci młodego muzyka Mikity, który dowiaduje się, że jest chory na AIDS. Twórcy chwalą się, że udało im się przenieść na taśmę filmową prawdziwe problemy młodych ludzi. Może przesadzili z ilością problemów, bo już po zakończeniu prac nad filmem rozpoczęły się komplikacje. Białoruskie władze ONZ blokują dystrybucję filmu i przejęły pracę nad montażem. Kurejczyk uważa, że jest to efekt interwencji władz państwowych. Co będzie dalej? Nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że niezależność twórców nie zostanie zakneblowana przez cenzurę.

.

3. „Homel w jakim żyjemy” („Гомель, у якім жывем МЫ”)

Dziennikarze Radia Racja postanowili przełamać monopol Mińska w relacjach z Białorusi. Homel to ponad 500-tysięczne miasto z piękną plażą nad rzeką Soż i uliczkami w centrum, które wieczorami przypominają Paryż. Zdjęcia trwały tylko 2 dni, ale efekt zarówno w warstwie wizualnej, jak i fabularnej jest bardzo dobry. Po obejrzeniu tego dokumentu, kolejnej podróży na Białoruś nie zakończymy na Mińsku.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY