Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Polak przedstawicielem UE w Kijowie

16 maja Wysoka Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton ogłosiła decyzje o obsadzeniu w rotacji 2012 r. stanowisk szefów delegatur UE w 18  krajach. Pośród nowych przedstawicieli UE polski dyplomata Jan Tombiński zostanie szefem przedstawicielem Unii Europejskiej w Kijowie.

Jan Tombiński i Radosław Sikorski, źródło: msz.gov.pl

Jan Tombiński i Radosław Sikorski, źródło: msz.gov.pl

Jan Tombiński, który był dotychczas polskim ambasadorem przy UE, został mianowany na nowego ambasadora UE w Kijowie. – To jest docenienie roli, jaką pan ambasador Tombiński odegrał w trakcie prezydencji Polski w UE, ale jest także docenieniem roli Polski w programie Partnerstwa Wschodniego i roli Polski w kształtowaniu polityki UE wobec Ukrainy – powiedział minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.

Jan Tombiński, źródło: msz.gov.pl

Jan Tombiński, źródło: msz.gov.pl

Ambasador Jan Tombiński urodził się w 1958 roku w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował filologię niemiecką i historię. W młodości był wicemistrzem Polski we florecie. Z dyplomacją związał się w 1990 roku. Był sekretarzem ambasady w Pradze (1990-1995), potem ambasadorem w Słowenii (1995-1998). Od 1998 roku był dyrektorem Departamentu Europy w MSZ. W 2001 Jan Tombiński został Ambasadorem we Francji  i pełnił to stanowisko do momentu powołania na Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej 1 lutego 2007 roku. Reprezentował Polskę w Komitecie Stałych Przedstawicieli COREPER (część II – Ambasadorowie), który obejmuje zagadnienia Rady Europejskiej, Rady ds. Ogólnych, Rady ds. Stosunków Zewnętrznych, Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), Budżetu, Sprawiedliwości i Spraw wewnętrznych (JHA) oraz Rady ds. Rozwoju.  Jan Tombiński posługuje się pięcioma językami: niemieckim, angielskim, francuskim, słoweńskim i czeskim. Jest żonaty, ma dziesięcioro dzieci.

Źródła: msz.gov.pl, uniaeuropejska.org

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY