Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Konkurs Eurowizji czy gejowska parada?

Urzędnik prezydenckiej administracji w Baku oskarżył Iran o zorganizowanie anty-azerskiej kampanii prawie w przeddzień rozpoczęcia konkursu Eurowizji w Azerbejdżanie. Kampania, wymierzona przeciwko takim imprezom jak „parady gejowskie”, ma mieć na celu zdyskredytowanie Azerbejdżanu jako kraju porzucającego islamskie wartości, wobec których konkurs Eurowizji stoi w sprzeczności.

Wnętrze Baku Crystal Hall, autor: zeljkojoksimovic, źródło: flickr.com

Po rozmowach (skutkujących m.in. wtorkowym odwołaniem przez Iran swego Ambasadora w Azerbejdżanie), Ali Hasanov, dyrektor społeczno-politycznego departamentu Prezydenckiej Administracji Azerbejdżanu, powiedział – Podczas dyplomatycznych spotkań wielokrotnie prosiliśmy Iran o nieingerowanie w wewnętrzne sprawy naszego świeckiego państwa, tak ja my nie wtrącamy się w sprawy religijnego Iranu. Naród azerski przestrzega zasad islamu – polegamy na nich, ale mamy też własny model islamu, azerbejdżański model. Hasanov podkreślił ponadto – Czy my organizujemy gejowską paradę w trakcie Eurowizji? Dlaczego w ogóle podniesiono ten temat? Język azerski nie ma nawet własnego odpowiednika dla tego zwrotu, natomiast oni [Irańczycy – AP] tak – „ibne”. Nie wiem nawet, skąd to słowo pochodzi ani dlaczego jest ono używane w takim kontekście.

Tegoroczny konkurs Eurowizji odbędzie się w Crystal Hall w Baku, która mieści 23 tysiące widzów. Ponadto dalsze 16 tysięcy będzie miało możliwość obejrzenia półfinałów (22-24 maj) i samego finału (26 maja) na żywo na wielkich telebimach.

Autorka: Alizada Parvin

Urodzona w Baku, w Azerbejdżanie. Obecnie studentka Stosunków Międzynarodowych w Collegium Civitas w Warszawie. Początkujące dziennikarka. Interesuje się literaturą, polityką i stosunkami międzynarodowymi w tym Partnerstwem Wschodnim. Kocha media – radio i telewizję.

[mappress mapid=”1479″]

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY