Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Hokej jednak w Mińsku. „Nie jesteśmy kukłami polityków”

18 maja 2012 roku Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie na corocznym kongresie w Helsinkach podtrzymała decyzję o przeprowadzeniu mistrzostw świata w hokeju w Mińsku na Białorusi. Werdykt wzbudził sprzeciw organizacji praw człowieka i deputowanych do Parlamentu Europejskiego.

Liczne kampanie społeczne nie pomogły. Mistrzostwa Świata w Hokeju w 2014 roku odbędą się w Mińsku, źrodło: www.minsk2014.no

Prezydent Federacji, szwajcar Rene Fasel, na sobotnim kongresie przyjął raport białoruskiej delegacji dotyczący stanu przygotowań oraz przedstawił oświadczenie 11-osobowej Rady Federacji. W dokumencie członkowie sprzeciwili się pomysłom przeniesienia mistrzostw świata w 2014 roku z Białorusi do innego państwa. Fasel, który urząd prezydenta pełni nieprzerwanie od 1994 r. (staż zupełnie jak u Aleksandra Łukaszenki – przyp. red.) podkreślił, że organizacje sportowe „nie są kukłami polityków”.

O hokejowym turnieju było głośno ze względu na sprzeciw organizacji praw człowieka i polityków. Międzynarodowa kampania „Don’t play with dictator” miała na celu przekonanie Federacji do rezygnacji z Mińska do czasu wypuszczenia wszystkich więźniów politycznych z białoruskich więzień. Akcje przeciwko mistrzostwom w Mińsku prowadzili też członkowie Parlamentu Europejskiego, Marek Migalski i czeski ex-hokeista Peter Stastny. Deputowani za pomocą portalu Change.org zbierali podpisy pod petycją o przeniesienie mistrzostw. Zebrano ponad 16 tyś. podpisów co nie zmieniło decyzji Kongresu, tak jak i liczne głosy polityków z państw unijnych, którzy apelowali do Federacji o uwzględnienie złej sytuacji z prawami człowieka na Białorusi

Czytaj więcej: Hokejowe kontrowersje

Źrodło: Raport Białoruśminsk2014.no, IIHF

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY