Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Pierwszy wyrok za cyberprzestępczość

W Erywańskim sądzie zapadł precedensowy wyrok. Na 4 lata więzienia został skazany haker, któremu postawiono zarzuty zainfekowania wirusami 30 mln komputerów. Jest to pierwszy taki wyrok w Armenii.

Uwaga, pułapka!, autor: marsmet491, źródło: flickr.com

Uwaga, pułapka!, autor: marsmet491, źródło: flickr.com

27-letni Georgij Avanesov – Ormianin z rosyjskim paszportem, jest pierwszą osobą w Armenii skazaną za przestępstwo popełnione w internecie. Na trop hakera armeńskie władze zostały naprowadzone przez holenderską policję, która zaangażowana była w ściganie grupy hakerów podejrzewanych o kradzieże danych z banków. Avensova ujęto w 2010 roku  na erywańskim lotnisku Zvartnots tuż po przylocie z Holandii. Osadzony informatyk podejrzany jest także o włamanie do systemów antywirusowego giganta, firmy Kaspersky Lab, zainfekowanie wirusami 30 mln komputerów i rozesłanie ponad 3 mld maili zawierających wirusy.

Osądzony haker do końca trwania dochodzenia nie przyznał się do winy. Potwierdził jedynie że zajmuje się sferą programowania, jednak nigdy nie podejmował żadnych prób nielegalnego wykorzystywania swoich umiejętności. Zadeklarował, że nie jest związany z żadną grupą przestępczą. Można być pewnym, że w armeńskim więzieniu osadzony będzie miał problemy z dostępem do internetu.

Źródła: theregister.co.uk, speciadaily.com

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY