Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Rosyjski ambasador wita się z Mołdawią

Do Kiszyniowa dotarł nowy ambasador Federacji Rosyjskiej w Mołdawii Farit Muchamietszyn. Eksperci widzą w nominacji Muchamietszyna wzrost zainteresowania Kremla Mołdawią, a ambasador spotyka się z mołdawskimi politykami i podkreśla wagę rosyjsko-mołdawskich relacji.

Farit Muchamietszyn podczas spotkania z Vladem Filatem; źródło: gov.md

W zeszłym tygodniu Farit Muchamietszyn spotkał się z premierem Vladem Filatem. Podczas spotkania Muchamietszyn podkreślał, że prezydent Miedwiediew przekazując mu nominację na ambasadora w Mołdawii jednocześnie powierzył mu zadanie „zacieśnienia relacji Moskwy z Kiszyniowem”. W podobnym tonie upłynęło wczorajsze spotkanie Muchamietszyna z przewodniczącym mołdawskiego parlamentu Marianem Lupu.

Farit Muchamietszyn przed wyjazdem do Kiszyniowa, przez ostatnie 4 lata, pełnił funkcję szefa Federalnej Agencji ds. WNP, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (Rossotrudniczestwo). Choć z pozoru może wydawać się, że nie jest to zbyt prestiżowa funkcja, to jednak de facto człowiek ten zajmował się koordynacją jednego z najważniejszych instrumentów rosyjskiej polityki soft power wobec krajów WNP. W opinii Witolda Rodkiewicza (OSW) nominacja Muchamietszyna świadczy jednoznacznie o wzroście zainteresowania Kremla Mołdawią. Wcześniej Muchamietszyn był m.in. ambasadorem Rosji w Uzbekistanie (2003-2008) i przedstawicielem Tatarstanu przy Prezydencie FRj (1995-1999).

Źródło: allmoldovagov.md

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY