Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Białoruska ambasada nazywa materiał TVN „katastrofalną manipulacją”

Białoruska dyplomacja zareagowało na materiał dziennikarzy stacji TVN „Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi”. Film traktujący o zamachu w mińskim metrze i karze śmierci Ambasada Białorusi w Warszawie nazywa „katastrofalną manipulacją”. Poniżej prezentujemy komentarz Ambasady oraz odpowiedź redakcji programu Superwizjera realizowanego przez TVN.

Kadr z filmu "Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi", źródło: superwizjer.tvn.pl

Kadr z filmu "Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi", źródło: superwizjer.tvn.pl

.

Komentarz Ambasady Białorusi

Ambasada Białorusi wyraża stanowczy sprzeciw w związku z demonstracją w magazynie reporterów TVN „Superwizjer” filmu „Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi”.

Stwierdzamy, że podane w filmie informacje są katastrofalną manipulacją i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Z całą mocą potępiamy próby twórców „Superwizjera” stać w swoim filmie w obronie terrorystów, skazanych za wybuch w mińskim metrze. Mimo że wina zamachowców była całkiem udowodniona, „Superwizjer” niestety nie dostrzega oczywistych faktów i opowiada o niejakich teoriach spiskowych, nie mając na to żadnych dowodów. Natomiast autorzy filmu umyślnie unikają podania niezbitych dowodów winy terrorystów, przytaczając zamiast tego komentarze osób, których znajomość z cała sprawą jest bardzo wątpliwa.

Spodziewamy się, że „Superwizjer” pod hasłem wolności słowa nie będzie faworyzował białoruskich terrorystów biorąc pod uwagę to, jakie zagrożenie dla świata niesie terroryzm i jaka kara spotyka terrorystów w innych krajach.

Ze swojej strony gorąco polecamy ekipie „Superwizjera” puścić w TVN w całości film „Metro” produkcji białoruskich dziennikarzy, a nie wykorzystywać fragmenty tego filmu dla swoich manipulacji. Mamy nadzieję, że zasady wolności słowa i pluralizmu pozwolą reporterom TVN zorganizować emisję filmu „Metro” i opowiedzieć polskiemu społeczeństwu całą prawdę o tej tragedii

Źródłopoland.mfa.gov.by

 

Odpowiedź redakcji Superwizjera

Dziękujemy za zainteresowanie naszym materiałem „Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi”, nie możemy jednak zgodzić się z zarzutami o nierzetelności naszej pracy. Zawsze kierujemy się podstawową zasadą weryfikowania wszystkich informacji zbieranych podczas realizacji reportaży. W  piśmie Ambasady Białorusi nie pojawiły się  żadne konkretne merytoryczne zarzuty.

Redakcja programu Superwizjer protestuje przeciwko oskarżeniu autorki filmu „Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi” o „katastrofalną manipulację”. O tym, czy materiał został zmanipulowany czy też  opiera się na nieprawdziwych informacjach i dowodach w państwie demokratycznym decyduje ostatecznie jedynie niezawisły sąd.

Nie tylko redakcja Superwizjera krytycznie ocenia nierzetelności procesu sądowego osób oskarżonych o sprawstwo zamachu w mińskim metrze. Nie jest jedyna. W tej kwestii wypowiadały się między innymi Komisja Praw Człowieka przy ONZ oraz Parlament Europejski. Także międzynarodowa opinia publiczna wzywała reżim białoruski do wstrzymania wykonania na skazanych kary śmierci, a także do przeprowadzenia powtórnego procesu. Te protesty wynikały z analizy materiałów dowodowych przedstawionych w sądzie.

Także ekipa Superwizjera przedstawiła w filmie osobiście zebrany materiał dowodowy i telewizyjny.  Chcielibyśmy, aby Białorusini jak obywatele każdego państwa, w którym panuje wolność słowa, mogli obejrzeć  filmy produkcji polskiej i białoruskiej. Sami  wówczas ocenią, czy w którymś z nich doszło do manipulacji.

Jeżeli Ambasada Białorusi jest zainteresowana pokazaniem w Polsce białoruskiego filmu „Metro” prosimy o dostarczenie reportażu w polskiej wersji językowej – wówczas możemy umieścić ten materiał na stronie internetowej Superwizjera. Pozwoli to polskim widzom wyrobić sobie swoją opinię na temat wiarygodności i rzetelności pracy dziennikarzy.

Źródłosuperwizjer.tvn.pl

.

Zobacz film „Jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi”

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY