Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Jak Niemcy „okradli” Rosjan podczas Eurowizji

Dziś w Baku, stolicy Azerbejdżanu, ma miejsce finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2012. Konkurencja w trakcie półfinałów była ostra i nie zabrakło kryzysowych momentów. O mały włos trzy członkinie Buranowskich Babuszek (Бурановские Бабушки), reprezentantek Rosji, nie straciły swych unikalnych, scenicznych „łapci”.

Buranovskiye Babushki in 2011, author: Лариса Горбунова, source: Wikimedia Commons

Buranowskie Babuszki, autor: Лариса Горбунова, źródło: Wikimedia Commons

Od samego początku konkursu zagraniczni dziennikarze dosłownie polowali na informacje dotyczące ubiorów rosyjskich Babuszek, oferując bajońskie sumy za elementy samych strojów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się naszyjniki i tradycyjne obuwie.

Mało brakowało, a polowanie doprowadziłoby do wręcz międzynarodowego skandalu. Wg wewnętrznych źródeł festiwalowych w przeddzień pierwszego półfinału Babuszki zostały poinformowane, że niemieccy dziennikarze dosłownie koczują pod drzwiami ich garderoby. Gdy członkinie zespołu w końcu z niej wyszły, Niemcy grzecznie poprosili o zademonstrowanie strojów, a w szczególności tradycyjnego obuwia, na potrzeby telewizji. Babuszki się zgodziły i zaczęły opisywać z detalami proces tworzenia „łapci”. Gdy dziennikarze wnikliwie studiowali plecioną konstrukcję, uczestniczki, słysząc wezwanie do busa mającego je odwieźć na występ, zapomniały w pośpiechu o butach. Niemcy, myśląc, że pozostawiono im łapcie w prezencie, zabrali je ze sobą. Zwrócili jednak trofea natychmiast po usłyszeniu o zamieszaniu wywołanego stratą.

Występ zespołu rosyjskiego na Eurowizji 2012 w Baku.

Babuszki z Rosji biorą udział w dzisiejszym Wielkim Finale Eurowizji, który rozpocznie się w Baku Crystal Hall o godzinie 23 czasu moskiewskiego. Pozostali finaliści reprezentują Albanię, Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Cypr, Danię, Estonię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Irlandię, Islandię, Litwę, Macedonię, Maltę, Niemcy, Norwegię, Rumunię, Serbię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię i Włochy.

Źródło: AZE.az, eurovision.tv

Autorka: Parvin Alizade

 

 Urodzona w Baku, w Azerbejdżanie. Obecnie studentka Stosunków Międzynarodowych w Collegium Civitas w Warszawie. Początkujące dziennikarka. Interesuje się literaturą, polityką i stosunkami międzynarodowymi w tym Partnerstwem Wschodnim. Kocha media – radio i telewizję.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY