Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Marina Brutyan posiadaczką pierwszego armeńskiego paszportu biometrycznego

Pierwsze koty za płoty, Armenia zaczęła wydawać paszporty biometryczne .W Armenii z rocznym opóźnieniem w końcu rozpoczęło się wydawanie paszportów biometrycznych. Jednak Ormianom nie udało się rozwiązać wszystkich kwestii związanych z wydawaniem  nowych paszportów. Byłam jedną z pierwszych, którzy odczuli niedoskonałości stosowania nowych przepisów.

Paszport Biometryczny, autor:  KJGarbutt, źrodło: flickr.com

Paszport Biometryczny, autor: KJGarbutt, źrodło: flickr.com

Ormianie wolą polskie paszporty

W lutym 2011 roku pojawiła się wiadomość, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) S.A.wygrała przetarg na produkowanie dla Armenii dowodów osobistych. Natomiast paszporty biometryczne będzie drukowała francuska firma Oberthur Technologies. Nowe dokumenty można będzie otrzymywać już od września 2011 roku. Później pojawiła się druga wiadomość, że to jednak  PWPW będzie produkować armeńskie paszporty biometryczne. Wg. starszego specjalisty ds. eksportu w PWPW Józefa Ferbera, w pierwszym kwartale 2012 r.  PWPW S.A. dostarczy do Armenii pierwszą partię paszportów biometrycznych oraz karty ID. W ciągu najbliższych pięciu lat firma dostarczy 300 tysięcy sztuk nowocześnie zabezpieczonych książeczek paszportowych oraz milion , poliwęglanowych blankietów kart. identyfikacyjnych.  W czasie wizyty prezydenta RP w Armenii latem 2011 roku PWPW podpisała z stroną ormiańską odpowiednią umowę. Później parlament Armenii wprowadził zmiany w pakiecie ustaw „o kartach identyfikacyjnych”, „usługach publicznych” i ” paszporcie obywatela Republiki Armenii”, co pozwoliło wprowadzić system paszportów biometrycznych.

Jednak we wrześniu 2011r francuska firma Oberthur Technologies wydała oświadczenie w którym twierdziła, że „w oparciu o wyniki przetargu na wprowadzenie elektronicznych paszportów z danymi biometrycznymi za okres 2012 – 2016 lat zwycięzcą jest właśnie firma Oberthur Technologies. Z Oberthur Technologies została podpisana umowa o przeprowadzenie prac w okresie 2012-2016 r. W związku z tym Oberthur Technologies uważa, że umowa z PWPW na lata 2012-2016 została podpisana nielegalnie, bo za zwycięzcę przetargu uznano Oberthur Technologies. Wobec tego Oberthur Technologies  zgłosiła się do sądu, by ubiegać się swoich praw”. Tymczasem Armeńska Policja ogłosiła, że od 1 czerwca rozpoczeto wydawanie nowych paszportów i ID.

Warto dodać, że od czasów uzyskania niepodległości niepodległości obywatele Republiki Armenii posługują się tylko jednym dokumentem – paszportem, który jest jednocześnie dokumentem służącym do podróży zagranicznych oraz dokumentem identyfikacyjnym wewnątrz kraju.

 Byłam pierwszą

skan oka, autor:  PhOtOnQuAnTiQuE, źródło: flickr.com

skan oka, autor: PhOtOnQuAnTiQuE, źródło: flickr.com

W związku z tym, że w moim paszporcie nie było już wolnych kartek (wszystkie są ostemplowane wizami) postanowiłam wymienić paszport. Byłam w wydzialie wiz i paszportów policji dzielnicy Centrum w Erewaniu 4 czerwca o 14:00, akurat po przerwie. Było dużo ludzi, myślałam, że wszyscy są w kolejce i wnioskują o nowe paszporty. Jak się okazało później, mieli inne sprawy, byłam jedyną która pytała o paszport biometryczny. Zastępca kierownika wydziału był zdziwiony, że ktoś pyta o nowe paszporty i powiedział, ze nie mogą dziś nic robić bo nie działa im system. Poprosiłam o sprawdzenie, czy może system zadziała jednak działa i okazało się, że już można próbować. Około 20 minut włączano komputer i uruchomiano program. Potem poproszono mnie do kabiny, gdzie specjalny aparat fotograficzny robi zdjęcie i odsyła je do komputera. Po 15 próbach, pani obsługująca urządzanie weszła do kabiny i zdiagnozowała przyczynę awarii sprzętu jaką był nie zdjęty dekielek chroniący obiektyw aparatu.  Nareszcie udało się! Dalej podpisałam się na specjalnym urządzeniu specjalnym długopisem, zostawiłam odciski palców, co od razu poszło do komputera i poszłam zapłacić za paszport.

Pani od fotografowania kazała mi zapłacić 3000 dramów (30 PLN), z tego zrozumiałam, że oni sporządzają dla mnie nie paszport, lecz ID. No dobra,  poszłam płacić. Przy aparacie przyjmującym pieniądze za koszty prawne stała pani, która miała pomagać tym, którzy nie umieją posługiwać się użądzeniem.

Nawet nie pozwoliła mi spróbować nacisnąć  odpowiedniego guzika. Wzięła ode mnie pieniądze i wprowadziła do aparatu, mówiąc, że mam jeszcze dopłacić 300 dramów (3 PLN). Nie miałam drobnych, a aparat reszty nie wydawał. Pani od aparatu powiedziała, że nie można przekazać wpłaconych pieniędzy na inne cele. Pomyślałam sobie, że następnym razem po prostu nie dodam 300 dramów i będzie ok.

Poszłam z powrotem do Pani od fotografowania  by zacząć procedurę sporządzania paszportu biometrycznego. Znów  zdjęcie, odciski, podpis i z powrotem . Dla pani od fotografowania musiałam dać kolejne 25000 dramów (250 PLN), ale ona znów poprosiła o kolejne 300 dramów i nie wydała reszty!!! To może jej zarobek?

Dwa równoważne paszporty?

Kazano mi przyjść  26 czerwca by odebrać paszport i ID. Urzędnicy przyznali się, że byłam pierwszą osobą, która wnioskowała o paszport biometryczny i ,że w dzień otrzymania nowego paszportu będą czekać na mnie z szampanem. Ze swojej strony wyraziłam nadzieję, że nie będzie żadnych kłopotów z wydawaniem pierwszego paszportu…

Zapytałam także, czy mogę zostawić u sobie swój stary paszport bo mam  w nimważny stempel potwierdzający czasowy pobyt w Federacji Rosyjskiej. Pracownicy wydziału wiz i paszportów Policji powiedzieli, ze mój stary paszport pozostanie u mnie ponieważ nie stracił on ważności i nikt nie każe mi unieważniać starego paszportu!!! Nie dostałam również odpowiedzi na pytanie, na podstawie którego z moich paszportów mam przekraczać granicę. Podkreślono po raz kolejny, że nikt im nic nie mówił, więc nie wiedzą co robić w takiej sytuacji i w ogóle, że będą to trenowali na mnie.

Ciekawe, czy nie będzie opóźnienia z wydawaniem paszportów i czy na granicy nie będzie kłopotów, skoro wyjeżdżając z Armenii będę mieć dwa różne, ale równoważne paszporty.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY