Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Film „Wyżej niż niebo” w całości online

Pomimo problemów z dystrybucją, białoruscy widzowie doczekali się na film „Wyżej niż niebo”. Próba cenzurowania produkcji spowodowała, że twórcy umieścili film w internecie.

Kadr z filmu "Wyżej niż niebo", źródło: Youtube

Kadr z filmu "Wyżej niż niebo", źródło: Youtube

Spór wokół „Wyżej niż niebo” wyniknął już po zakończeniu zdjęć. Pomysłodawca i scenarzysta filmu Andrej Kurejczyk o dalsze problemy obwinia białoruski oddział ONZ zajmujący się walką z AIDS, który sfinansował produkcję. Na etapie montażu, władze ONZ zaczęły domagać się zmian ingerujących w fabułę. Pierwotnie w białoruskiej telewizji miał ukazać się serial złożony z 8 odcinków. Równolegle miał powstać pełnometrażowy film będący kompilacją serialowej fabuły. Kurejczyk obwinił oddział ONZ o próbę cenzurowania filmu z powodu politycznych. Treść obrazu traktująca o problemach młodego muzyka Mikity zarażonego wirusem HIV okazała się zbyt kontrowersyjna jak na białoruskie standardy. Rzeczywistość filmowa znacznie odbiega od wizji propagowanej przez państwowe organizacje takie jak Białorusi Republikański Związek Młodzieży, które podtrzymują mit komsomolskiej młodzieży pracującej na rzecz rozwoju ojczyzny.

Twórcy nie czekali dłużej na wynik klinczu z odziałem ONZ i wypuścili pełnometrażową wersję filmu w internecie. Całość można ściągnąć za pomocą Torrentów, lub obejrzeć na Youtube. Komentarzy, które widzowie zaczęli masowo umieszczać na Youtube, film oceniają bardzo wysoko. W odezwie umieszczonej na portalu Facebook, anonimowy użytkownik zachęca do dzielenia się informacją o filmie za pomocą portali społecznościowych.  Życząc twórcom „Wyżej niż niebo”, aby ich produkcja doczekała się premiery w białoruskiej telewizji, przyłączamy się do apelu i udostępniamy film. Zapraszamy do oglądania i rozprzestrzeniania informacji.

Wyżej niż niebo (język rosyjski):

Źródło: Generation.by

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY