Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Energetyczna dziesiątka czerwca na Ukrainie

Pod koniec maja 2012 Instytut Badań Energetycznych z Ukrainy stworzył klasyfikację dziesięciu wydarzeń, które odbiją się szerokim echem w przemyśle paliwowo-energetycznym Ukrainy – Energetyczna Dziesiątka.

Rafineria w Oddesie, Ukraina, źródło: lukoil.com

Wydarzenie podzielono na dwie kategorie – pozytywne i negatywne. W wersji polskiej portalu prezentujemy pierwszą część zestawienia. Stworzona klasyfikacja opiera się na trzech zasadach: wpływ wydarzenia na stan sektora paliwowo-energetycznego, wpływ wydarzenia na społeczeństwo oraz wpływ na przyszłość sektora paliwowo-energetycznego.

Kategoria wydarzeń pozytywnych

1. Na Ukrainie spadły ceny na benzynę

W ciągu maja br. światowa cena ropy spadła o prawie 20%. Stacje benzynowe zaczęły obniżać ceny na produkty ropopochodne. W maju br. Rada Najwyższa zaaprobował rządowy projekt ustawy o wiązaniu stawek akcyzy na paliwo z notowaniami ropy Brent na giełdzie ICE. Dokument został przyjęty w celu ustabilizowania cen na rynku krajowym w związku z zatrzymaniem pracy w pięciu z sześciu ukraińskich rafinerii i zwiększonym sezonowym zapotrzebowaniem na paliwo.

2. Shell i Chevron wygrali przetargi na wydobycie gazu łupkowego na Ukrainie

Władze zatwierdziły zwycięstwo w przetargu brytyjsko-holenderskiego koncernu Shell i amerykańskiego koncernu Chevron oraz podpisanie PSA (Production Sharing Agreement) na wydobycie gazu łubkowego na Ukrainie. Shell będzie odpowiedzialny za sekcję Juzowskoi (złoże gazu w Donieckiej i Charkowskiej oblasti) a Chevron na złoże Oleskie (lwowska oblast).

Złoże Juzowskoi szacowane jest na 4,054 biliona metrów sześciennych (bln m3). Na badania geologiczne złoża planuje się przeznaczyć 1,6 mld hrywien (688 mln PLN). Inwestycja w przemysłowy rozwój złoża oceniana jest na 30 mld hrywien. Złoże Oleskie szacowane jest na 2,98 mld m3. Inwestycje związane z tym złożem planowane są na 1,3 miliarda hrywien na badania geologicznych oraz 25 mld hrywien na rozwój przemysłowy. Shell i Chevron konkurowało o olbrzymie złoża gazu łupkowego z Exxon Mobile, Eni i THK-BP.

3. Ukraina poszukuje alternatywnych źródeł gazu

W maju br. premier Mykoła Azarow złożył wizytę w Katarze i Turkmenistanie, gdzie rozmawiał o możliwości dostaw gazu na Ukrainę. Podczas wizyty w Katarze, osiągnięto porozumienie w sprawie przeprowadzenia trójstronnych rozmów z Turcją w sprawie transportu gazu i ewentualnego udziału Kataru w budowę ukraińskiego terminalu LNG.

Minister Energetyki, Jurij Bojko, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych omówili możliwe zaangażowanie Waszyngtonu w realizacji programu dostaw skroplonego gazu ziemnego dla Ukrainy w perspektywie średnioterminowej.

„Naftogaz Ukrainy” podpisał kontrakt z niemieckim RWE Supply&Trading  i porozumienie ramowe na dostawę gazu. Choć dokument nie określa ceny i wielkość dostaw, otwiera to możliwość dostaw gazu na Ukrainę z krajów UE.

Brama Morza Czarnego, autor: S-Square, źródło: flickr.com

4. Ukraina będzie intensyfikować swoje działania na złożach na szelfie Morza Czarnego

Ukraina w ubiegłym roku, już rozmawiał i podpisał wstępne memorandum w sprawie działań na szelfie Morza Czarnego z włoskim ENI, norweskim Statoil Hydro, niemieckim RWE oraz francuskim Total. Intensyfikacja działań nad morzem jest pójście drogą innych krajów basenu Morza Czarnego, które już od jakiegoś czasu współpracują z koncernami z USA, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji.

Więcej znajdziecie na stronie Instytutu Badań Energetycznych na Ukrainie oraz rosyjskojęzycznej wersji portalu Eastbook.eu.

Autor: Jurij Korolczuk

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY