Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

[Koncert] VI muzyczny spacer ulicami Starej Pragi z RASKARDAŠ ORKESTAR, 23.06.2012, Warszawa

.
VI MUZYCZNY SPACER ULICAMI STAREJ PRAGI
RASKARDAŠ ORKESTAR (Charków, Ukraina) 


Start: 23 czerwca, sobota
 godz. 16:00 pod Bazarem Różyckiego przy ul. Targowej 54
VI MUZYCZNY SPACER ULICAMI STAREJ PRAGI, źródło: materiały organizatorów

.

TRASA SPACERU: start o godzinie 16:00 pod Bramą Bazaru Różyckiego (ul. Targowa 54) → przejście podziemne pod ulicą Targową → Pomnik Kapeli Praskiej (zbieg ulicy Kłopotowskiego i Floriańskiej) → Park Praski → muszla koncertowa w Parku Praskim – koncert finałowy o 17:30.
Już po raz szósty na ulicach Starej Pragi pojawi się roztańczona parada, która będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 23 czerwca kapela klezmerska Raskardaš Orkestar z Charkowa poprowadzi kolejny Muzyczny Spacer.
Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Starej Pragi. Jego idea nawiązuje z jednej strony do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś przypomina o wielokulturowym charakterze dzielnicy – w szczególności o jej żydowskich korzeniach. Ulicami Pragi rozbrzmiewają dawne melodie klezmerskie, wprowadzając wizję ciągłości zapomnianej tu tradycji żydowskiej. Wybór zespołu spoza wschodnich granic Polski wskazuje z kolei na wpływ kultury ukraińskiej, rosyjskiej i białoruskiej, wynikający z praskich uwarunkowań handlowo-komunikacyjnych: pobliskiego Dworca Wschodniego i bazaru. Co roku podczas Spaceru roztańczony tłum opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki tego zakątka Warszawy. Trasa za każdym razem jest inna, ale jej stałym punktem jest zawsze Bazar Różyckiego – najstarszy taki obiekt w Warszawie, serce Starej Pragi.

VI Muzyczny Spacer będzie pretekstem do spotkania, które umożliwi polsko-ukraińską wymianę w atmosferze lokalności i międzysąsiedzkiej relacji: w cieniu klezmerskich melodii, przypominających o żydowskiej przeszłości Pragi i w tle dzisiejszych rozgrywek Euro 2012, odbywających się ponad głowami mieszkańców.

W tym roku Spacer poprowadzi Raskardaš Orkestar z Charkowa. To dziesięcioosobowa orkiestra, która – jak sama o sobie mówi – wykonuje najmroczniejszą na świecie wesołą muzykę. Tak naprawdę to już nie do końca muzyka, a jeszcze niezupełnie kabaret: gdzieś w pół drogi między nimi zespół umiejętnie tworzy własny gatunek szumnego variété, pełnego rozmachu i humoru.

W utworach Raskardaš możemy usłyszeć wyraźnie inspiracje twórczością Toma Waitsa, Vinciego Caposseli i Alfreda Schnittke. Znajdziemy w nich ponadto rozmaite połączenia takich stylów muzycznych jak klezmer, jazz i swing, okraszone kabaretowymi aranżacjami. Poetycka melancholia przeplatająca się z absurdem, farsą i inteligentnym dowcipem sprawia, że ich muzyka jest autentyczna i daje duży zastrzyk pozytywnej energii. Dodać należy, że Raskardaš lubi występować w ulicznych, podwórkowych przestrzeniach i świetnie się w nich sprawdza – uliczne przestrzenie tak samo lubią Raskardaš. Bogate instrumentarium, zwłaszcza sekcja dęta i rytmiczna oraz sceneria, jaką zespół wytwarza dzięki rekwizytom rodem z opuszczonego cyrku, przypominają muzyczny tabor, który na pewno doskonale wkomponuje/ się w przestrzeń Starej Pragi i porwie do tańca wszystkich uczestników Muzycznego Spaceru.

Skład zespołu:

Yurek Nedobalkan Yakubov – gitara, wokal
Eugene Scaramousche Manko – saksofon tenorowy
Genek Tomashko – akordeon guzikowy
Nastya Bondarenko – saksofon altowy, klarnet
Michael Chernik – tuba basowa
Irina Dolgikh – mandolina
Artem Fedyay – bęben
Dmitri Dostatnev – perkusja
Irina Lapina – bębny, chórki
Serhiy Kharasho – kontrabas

Dodatkową atrakcją będzie występ Kapeli Czerniakowskiej oraz Paprykalaby. O spójność imprezy zadba przewodnik-wodzirej, który przybliży nam historię poszczególnych punktów trasy.

Źródło: Stowarzyszenie MY

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY