Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Ormianie świętują w Marsylii

Katolikos Karekin II, zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, udaję się z wizytą francuskiej diecezji swojego kościoła znajdującej się Marsylii. Sześciodniowa wizytacja zaplanowana jest od 28 czerwca do 4 lipca. Podróż związana jest z 80 leciem konsekracji ormiańskiej świątyni pw. Świętych Tłumaczy.

Katolikos Karekin II podczas wizyty w Buenos Aires, autor: Gombierno de la Ciudad de Buenos Aires

W Marsylii Katolikos Karekin II weźmie również udział w Europejskim Kongresie Kościoła ormiańskiego. Włodarze miasta zaprosili duchownego na oficjalne spotkanie, w którym mają uczestniczyć także przedstawiciele francuskich organizacji ormiańskich i miejscowej społeczności  ormiańskiej. Najważniejszymi uroczystościami będzie jednak celebracja 80 lecia wyświęcania ormiańskiego kościoła pod wezwaniem św. Tłumaczy w Marsylii.

Zobacz marsylski kościół Ormian w 3D.

Ormiańska wspólnota w Marsylii i okolicach ma tradycję sięgającą XV wieku. Wtedy to ormiańscy kupcy byli częstymi bywalcami miejscowego portu.
Obecna populacja Ormian jest jednak głównie wynikiem fali imigracji z końca XIX wieku i początku XX wieku. Jest ona bezpośrednio związana z rzezią Ormian jaka miała miejsce w Turcji w 1915 roku. W tym okresie duże grupy Ormian ze wszystkich głównych miast armeńskiej Anatolii osiedliły się w obozach dla uchodźców w centrum Marsylii i okolicy miejscowego portu. Później uchodźcy przenieśli się na tereny ofiarowane im przez najzamożniejsze miejscowe rodziny.

Ormianie stali się w tym okresie istotnym rezerwuarem miejscowej siły roboczej dla okolicznych głównych gałęzi przemysłu. Pracowali głównie przy produkcji cukru i mydła. Jako naród mający w swojej tradycji żyłkę biznesu szybko otworzyli także własne małe firmy krawieckie, sklepy cukiernicze, zakłady szewskie i salony fryzjerskie.  Dziś Marsylia jest istotnym ośrodkiem życia francuskiej diaspory ormiańskiej.

Źródła: armenianchurch.org, armeniens.culture.fr, holytranslators.org, realhistoryww.com. Eastbook.eu.

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY