Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Łukaszenka z wizytą w Ameryce Południowej

Aleksander Łukaszenka udał się z prezydenckim tournee do krajów Ameryki Południowej. Głowa państwa odwiedziła już Kubę, dziś przebywa w Wenezueli, a jutro przybędzie do Ekwadoru.

Aleksander Łukaszenka z wizytą w Kolumbii, autor: Bernardo Londoy, źródło: Flickr.com

Aleksander Łukaszenka z wizytą w Wenezueli w 2007 roku, autor: Bernardo Londoy, źródło: Flickr.com

Podczas wczorajszej wizyty w Hawanie, stolicy Kuby, Łukaszenka spotkał się z Raulem Castro, Przewodniczącym Rady Państwa Republiki Kuby, które to stanowisko piastuje od 2008 roku zastępując schorowanego brata Fidela Castro. Prezydent Białorusi podkreślił potrzebę zawiązania strategicznego partnerstwa pomiędzy Białorusią a Kubą, skupiając się na współpracy sektorów przemysłowych, rolniczych, informatycznych i biotechnologicznych. Łukaszenka zwrócił się też do władz Stanów Zjednoczonych, z żądaniem zniesienia licznych restrykcji ekonomicznych nałożonych na Kubę.

Dziś, Łukaszenka wizytuje Caracas, stolicę Wenezueli, gdzie spotka się z prezydentem Hugo Chavezem. To kolejny, po Raulu Castro, latynoamerykański polityk, który daży Łukaszenkę nieskrywaną sympatią. Przywódców Białorusi i Wenezueli łączy niechęć do „świata zachodniego” oraz zamiłowanie do autorytarnego kierowania losem rządzonych przez siebie państw. Od 2006 roku trwa wzmożona współpraca gospodarcza pomiędzy oboma państwami. Jak podaję agencja prasowa BELTA, wymiana handlowa w 2006 roku opiewała na sumę 6 milionów dolarów, a już w 20011 roku wyniosła 1,3 miliarda dolarów, czyli 200 razy więcej.

W dniu jutrzejszym Łukaszenka odwiedzi Ekwador gdzie spotka się z prezydentem Rafaelem Correą.

Źródło: Interfax, BELTA

 

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY