Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Ukraina: Polityczny przegląd trybun

Aleksander Łukaszenka swoją zapowiedzią uczestnictwa w finałowym meczu Euro 2012 wzbudził wiele kontrowersji i protestów. Pomimo sprzeciwu ukraińskich organizacji, prezydent Białorusi nie tylko pojawił się na stadionie, ale i miło spędził czas w towarzystwie prezydentów Armenii i Gruzji.

Aleksander Łukaszenka z synem oraz prezydentami Gruzji i Armenii, źródło: Facebook

Aleksander Łukaszenka z synem oraz prezydentami Gruzji i Armenii, źródło: Facebook

Organizatorzy finału wykazali się dyplomatyczną rozwagą i posadzili Aleksandra Łukaszenkę i jego syna Nikolaja wraz z prezydentami Gruzji oraz państw WNP. I tak po prawej stronie białoruskiego prezydenta siedział gruziński przywódca Micheil Saakaszwili, a po lewej prezydent Armenii Serż Sarkisjan oraz prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon. Prezydenci Gruzji i Białorusi nie próbowali skrywać, że pozostają w dobrych kontaktach, żywo reagując na przebieg boiskowych wydarzeń. Kwestią zbliżającą polityków jest też potomstwo. Zarówno syn Łukaszenki Nikolaj, jak i syn Sakaszwilego Nikoloz mają po 7 lat.

Reprezentanci państw o wątpliwym stanie demokracji zostali posadzeni w osobnym sektorze, tak żeby nie sąsiadowali z prezydentami państw unijnych. Prezydent Bronisław Komorowski siedział w towarzystwie polityków Włoch i Hiszpanii. Choć odległość dzieląca go od Aleksandra Łukaszenki nie była duża, polski prezydent nie zdecydował się wykorzystać nieformalnej szansy do zgłoszenie wielu zastrzeżeń pod adresem białoruskich władz.

Źródło: Salon24, Kyiv Post, Obozrevatel

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY