Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: Unia Europejska powinna wprowadzić liberalizację wizową

Komisja Europejska przedstawiła w tym tygodniu propozycję dotyczącą dalszej liberalizacji wizowej dla Ukrainy, jednocześnie zwracając się do Parlamentu Europejskiego o jej zatwierdzenie. Komisja proponuje rozszerzenie listy osób, które mogą podróżować bezwizowo i złagodzenie warunków przyznawania wiz wielokrotnego pobytu. Propozycja Komisji została zatwierdzona przez całe 27-osobowe kolegium komisarzy, mimo sprzeciwu komisarz ds. sprawiedliwości Vivian Reding i niektórych europosłów.

Jacek Saryusz-Wolski

Jacek Saryusz-Wolski, autor: European People's Party, źródło: EPP Summit December 2010 / pl.wikipedia.org

Biorąc pod uwagę stan demokracji na Ukrainie i liczne przypadki łamania praw człowieka, państwo ukraińskie nie zasługuje na przyznanie mu prawa do ruchu bezwizowego z UniąEuropejską, ale społeczeństwo ukraińskie bez wątpienia tak” powiedział Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i członek komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego na poniedziałkowym posiedzeniu tej komisji w Brukseli.

W stosunku do Ukrainy powinniśmy stosować takie samo dwutorowe podejście, jakiestosujemy wobec innych państw sąsiedzkich Unii, które dopuszczają się łamania praw człowieka. Oznacza to bycie surowym i wymagającym wobec władz a otwartym i przyjaznym wobec społeczeństwa” dodał.

„Czy przyznanie takiego uprzywilejowanego traktowania w kwestii wiz będzie wykorzystywane przez obecne władze Ukrainy w trakcie kampanii wyborczej? Prawdopodobnie będzie. Ale nadchodzące wybory tak czy inaczej raczej nie będą ani uczciwe ani wolne. Nie możemy mówić o uczciwych i wolnych wyborach kiedy przedstawiciele opozycji siedzą w więzieniach. Dopóki Julia Tymoszenko przebywa w wiezieniu,dopóty nie można mówić o szanowniu standardów demokratycznych czy oczekiwać, że wybory mogą być uczciwe i wolne” podkreślił Saryusz-Wolski.

Nasze przesłanie musi być jasne: otwieramy drzwi dla społeczeństwa a nie dla obecnego rządu,wobec którego pozostajemy niezmiennie krytyczni, szczególnie jeśli chodzi ostan demokracji i praw człowieka” dodał.

Parlament Europejski w wielu swoich rezolucjach nalegał, by liberalizacja wizowa dla krajów Partnerstwa Wschodniego nastąpiła nie później aniżeli dla Rosji. Negocjacje z Rosją są już zaawansowane. To dodatkowy powód dla którego trzeba przyspieszyć proces liberalizacji wizowej dla obywateli Ukrainy” powiedział.

A co z podjęciem choć próby stosowania takich samych standardów wobec państw takich jak Rosja, Białoruś i Ukraina? Na Ukrainie opozycja jest prześladowana, ale może startować w wyborach. Nie może tego zrobić demokratyczna opozycja ani na Białorusi ani w Rosji. Droga Ukrainy ku demokracji jest długim marszem. W interesie Unii Europejskiej leży pomaganie sąsiadowi w budowaniu otwartego i demokratycznego społeczeństwa. Dlatego powinniśmy wprowadzić liberalizację a docelowo ruch bezwizowy podkreślając, że jest on skierowany do obywateli Ukrainy a nie jej władz” zaznaczył europoseł.

Źródło: Biuro poselskie Jacka Saryusza-Wolskiego

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY