Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

UE: Szwedzka gwiazda solidarna z Alesiem Bialackim

Loreen to szwedzka piosenkarka, której kariera błyskawicznie szybuje w górę po wygranym w maju konkursie Eurowizji. Wyróżnia się nie tylko ponadprzeciętnym głosem i urodą, ale i wrażliwością, z jaką reaguje na łamanie praw człowieka.

Loreen, źródło: Facebook artystki

Loreen, źródło: Facebook artystki

12 lipca 2012 r. szwedzka artystka wystąpiła na scenie w Witebsku na Białorusi w ramach festiwali „Słowiański Bazar”. To największa państwowa impreza muzyczna organizowana w tym kraju. Informacja o występie Loreen w Witebsku wzbudziła krytyczne komentarze, wskazujące na sankcjonowania białoruskich władz poprzez udział artystki w festiwalu. Loreen dała odpór krytyce spotykając się po swoim występie z Natalią Pińczuk – żoną więzionego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego – oraz przedstawicielami organizacji Viasna. Tematem rozmowy była pogarszająca się sytuacja Bialackiego, jak i stan praw człowieka w całym kraju. To nie pierwsza manifestacja poglądów 29-letniej Loreen. Podczas wizyty w Baku – stolicy Azerbejdżanu – w ramach konkursu Eurowizji, Szwedka spotkała się z azerskimi obrońcami praw człowieka.

.

Artystka w koszulce z wizerunkiem Alesia Bialackiego:

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/LOREEN_TALHAOUI/status/224237167545823232″]

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/LOREEN_TALHAOUI/status/224116372500779008″]

.

Dokument o Alesiu Bialackiem i jego bliskich:

.

Występ Loreen w Witebsku:

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY