Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: WNP wyśle obserwatorów na Ukrainę

Państwa członkowskie Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) wyślą 200 obserwatorów na nadchodzące wybory na Ukrainie, które odbędą się 28 października 2012 roku. 

Budynek Ministerstwa Spraw Zaganicznych Ukrainy, autor: Dmytro Sergiyenko, źródło: wikipedia.org

Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, autor: Dmytro Sergiyenko, źródło: wikipedia.org

Oprócz przedstawicieli WNP, monitoringiem ukraińskich wyborów będą zajmować się przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Parlamentu Europejskiego, NATO oraz liczne organizacje pozarządowe. Samo OBWE planuje wysłanie 100 obserwatorów długoterminowych i 600 krótkoterminowych. Oficjalną prośbę o pomoc w organizacji i obserwacji wyborów do międzynarodowych organizacji wystosował szef ukraińskiego MSZ – Konstantyn Hryszczenko. Rzecznik MSZ podkreśla, że zaproszenia zostały wysłane z półrocznym wyprzedzeniem by umożliwić obserwatorom odpowiednie przygotowania.

Obecnie do Wspólnoty Niepodległych Państw należą następujące kraje: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan. WNP jest ponadnarodową organizacją stworzoną na bazie byłych republik sowieckich. Jej główny cel to współpraca państw członkowskich w zakresie gospodarki i bezpieczeństwa. W składzie misji obserwacyjnej na Ukrainie organizowanej przez kraje WNP znajdą się dyplomaci, czynni parlamentarzyści oraz członkowie krajowych komisji wyborczych.

Źródło: Kyiv Post, OBWE .

Autor: DG

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY