Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Warsaw East European Conference – 16 lipca pod znakiem Kaukazu

W ramach Warsaw East European Conference (WEEC) organizowanej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, 16 lipca br. odbyło się szereg interesujących paneli. Mnie jako przedstawiciela Eastbook.eu – partnera medialnego WEEC szczególnie zainteresowała promocja najnowszego Nowego Prometeusza i  panel – Transformation of the South Caucasus’ States and Its International Context.

Transformation of the South Caucasus 2012-07-16 Fot. Tadeusz Joniewicz/ Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Transformation of the South Caucasus 2012-07-16 Fot. Tadeusz Joniewicz/ Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

15 lipca br. rozpoczęła się kolejna odsłona Warsaw East European Conference organizowanego przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. To cykliczne wydarzenie gromadzi międzynarodową elitę zajmującą się sprawami ze styku kultury, historii i polityki szeroko rozumianej Europy Wschodniej.

16 lipca br. uczestniczyłem w 2 panelach WEEC. Pierwszym z nich było spotkanie promujące najnowszy numer Nowego Prometeusza, periodyku, który gromadzi autorów piszących o Kaukazie. Wśród publiczności, oprócz studentów i dyplomatów na auli znajdowały się najznamienitsze postaci polskiego środowiska miłośników i promotorów Kaukazu. Promocję moderowała Aleksandra Gryźlak.

Nowy Prometeusz, źródło: SEW
Nowy Prometeusz, źródło: SEW

Drugi interesujący mnie panel tego dnia to – Transformation of the South Caucasus’ States and Its International Context. Uczestnikami panelu byli: Davit Hovhannisyan z Center for Civilization and Cultural Studies na uniwersytecie w Erywaniu, Alexander Rondeli z Georgian Foundation of International and Strategic Studies, Tomasz Knothe – były ambasador RP w Erywaniu. Całość  moderował Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Skomplikowany temat rozmowy nastręczał uczestnikom niemało trudnych do przeprowadzenia tez. Paneliści zgadzali się co do aspektu historycznych komplikacji na Południowym Kaukazie. Poruszony został temat współczesnej sytuacji przedwyborczej w Gruzji, ze skomplikowaną rolą obecnego prezydenta Micheila Saakaszwilego, konfliktu z Rosją i opozycji „wykupowanej” przez Bidzinę Ivanishvilego. Mówiono o armeńskich problemach politycznych takich jak: Górski Karabach, rosyjskie wpływy w regionie oraz zamrożonymi stosunkami z Turcją.

Dla mnie osobiście arcyciekawa była koncepcja wygłoszona przez Davita Hovhannisyanna, który ukazał, jego zdaniem prawdopodobne, dwie ścieżki rozwiązania konfliktu karabaskiego. Jedna to rodzaj demokratycznie kierowanej autonomii, tu padł przykład kanadyjskiego Quebecku. Drugie rozwiązanie armeńskiego eksperta wiązało się z pokojową solucją konfliktu na szczeblu politycznym, do którego prędzej czy później w wyniku m.in. zmian na arenie politycznej dojść musi. Dwugodzinne spotkanie Konrad Zasztowt podsumował szczerą konstatacją, o nierozwiązywalności, na poziomie dwugodzinnych paneli problemów w tak globalnym podejściu jak przewidywał to temat spotkania.

Wszystkim osobom zainteresowanym tematyką europejską polecam uczestnictwo w WEEC. Wydarzenie trwa do środy. Szczegóły można odnaleźć na stronie Studium Europy Wschodniej UW.

Źródło: Eastbook.eu

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY