Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Co zrobić z atomem? A co z wojskiem?

Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne dzięki wsparciu Fundacji Batorego wydało publikację dokumentującą przykłady rzecznictwa białoruskich organizacji społecznych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych. Dzięki książkce „Rzecznictwo w sprawach publicznych” dowiemy się, z jakimi problemami społecznymi zmagają się Białorusini.

Okładka publikacji "Rzecznictwo w sprawach publicznych", źródło: materiały organizatorów

Okładka publikacji "Rzecznictwo w sprawach publicznych", źródło: materiały organizatorów

Autorami książki są eksperci od lat zajmujący się działalnością pozarządową na Białorusi: Agnieszka Komorowska z Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego, Iryna Widanawa, założycielka lifestyle’owego portalu dla młodzieży 34mag.net i Elena Woloczaj, ukraińska trenerka specjalizująca się w prawach człowieka. Lektura podzielona jest na dwa rozdziały. Część pierwsza to przykłady kampanii rzeczniczych na szczeblu ogólnopaństwowym. Przeczytamy między innymi o kampanii prowadzonej na rzecz alternatywnej służby wojskowej oraz o akcji informacyjnej mającej wzbudzić dyskusję wokół kary śmierci wykonywanej na Białorusi. W części drugiej, poświęconej problemom lokalnym, dowiemy się o działaniach prowadzonych przez działaczy w Borysowie na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach lub inicjatywie protestu przeciwko budowie elektrowni atomowej w Horkach w regionie mohylewskim.

Książka jest napisana przystępnym językiem, zawiera dużo zdjęć i jest treściwym zbiorem informacji na temat oddolnych działań społecznych. Szkoda tylko, że w publikacji zaprezentowano tylko 10 kampanii. Nawet jeśli nie są to wszystkie zebrane inicjatywy białoruskie z ostatnich lat, to liczba ta świadczy dobitnie o niechęci białoruskiego społeczeństwa do podejmowania wysiłku w celu obrony własnych interesów. Tym bardziej należy informować o tych nielicznych, pozytywnych przykładach.

Publikacja została wydana w języku angielskim, białoruskim i rosyjskim i można pobrać ją za darmo z serwisu issuu.com.

Źródło: Eedc.org.pl

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY