Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: Mały ruch graniczny z Rosją

W piątek 27 lipca weszły w życie przepisy o małym ruchu granicznym pomiędzy Polską i Rosją. Zezwolenia na przekraczanie granicy Polakom będą wydawać rosyjska ambasada w Warszawie i Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

Siergiej Ławrow, Radosław Sikorski, autor:PolandMFA, źródło: flickr.com

Umowę o małym ruchu granicznym między Obwodem Kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 r. w Moskwie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy przygranicznych terenów będą mogli przekraczać granicę bez wiz. Granicę będzie można przekroczyć na podstawie zezwolenia wydawanego da Polaków przez rosyjski konsulat w Warszawie oraz rosyjski konsulat generalny w Gdańsku. Rosjanie zezwolenia na przekraczanie granicy będzie wydawał polski konsul w Kaliningradzie. Dokument wydany po raz pierwszy będzie ważny przez dwa lata, każdy następny – pięć lat.

Kto może się ubiegać o zaświadczenie?

O zaświadczenie mogą ubiegać się osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej od co najmniej trzech lat.  Strefa przygraniczna po stronie polskiej znajduje się także na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w miastach: Elbląg, Olsztyn oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, olsztyńskim, kętrzyńskim, mrągowskim, węgorzewskim, giżyckim, gołdapskim, oleckim. Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obowiązuje w całym Obwodzie Kaliningradzkim. Mały ruch graniczny będzie również dotyczył współmałżonków i dzieci na utrzymaniu osoby posiadającej stałe miejsce zamieszkania w strefie przygranicznej nawet, jeśli mieszkają w niej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.

Mały ruch graniczny będzie obowiązywał na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych między Polską a Rosją: w Gołdapi, Bezledach, Grzechotkach, Gronowie i Braniewie. Umowa pomiędzy Polską i Rosją to pierwszy przypadek, gdy Unia Europejska zgodziła się na odstępstwo od zasady, że małym ruchem granicznym objęte są tereny w promieniu większym niż 30 km od granicy. Przyjęto tu formułę 50 km plus – ze względu na unikalne geograficznie położenie Kaliningradu.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY