Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Paweł Lickiewicz: Regiony zorganizują dzień niepodległości w Zaporożu

Obchody świąt państwowych często są wykorzystywane przez polityków do pokazania się z dobrej strony. Nie ma to jak rozrywka dla ludu tuż przed wyborami. Podobny będzie scenariusz obchodów dnia niepodległości Ukrainy w Zaporożu.

Mozaika, człowiek sowiecki zatrzymuje Dniepr, Plac Festiwalnyi jedno z koncertowych miejsc miasta, Zaporoże, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: eastbook.eu

W Zaporożu nie będzie parady wojskowej ani zorganizowanego przemarszu pracowników największych zakładów przemysłowych miasta. 24 sierpnia, w dzień niepodległości odbędzie się seria koncertów. – Każdy koncert będzie przeznaczony dla szczególnej grupy docelowej mieszkańców, będzie koncert dla nastolatków, ludzi w średnim wieku i osób starszych – zapewnia pracownik merii miasta. Artyści, którzy wystąpią w Zaporożu w piątek są utrzymywani w tajemnicy. Wiadomo jednak, że koncerty finansuje Partia Regionów. Do ostatniej chwili tajemnicą pozostanie również kto wystąpi  na głównych obchodach podczas koncertu na Majdanie w Kijowie. Ukraińskie partie polityczne zawsze szukały poparcia w modnych zespołach muzycznych. Albo jest na odwrót, muzycy szukają okazji by pokazać się na dużej i średniej scenie?

Obchodu w Zaporożu są rozciągnięte na trzy dni. Wczoraj w środę (22.08.2012) odbyła się uroczysta, wewnętrzna część obchodów dnia niepodległości – do miejskiego teatru zaproszono pracowników urzędu miasta, władze oblasti zaporoskiej, mniej i bardziej zasłużonych grażdan obwodu. Składano życzenia oraz wręczano ordery osobom odznaczonym podczas świąt 1 i 9 maja br. Dzisiaj składano kwiaty pod pomnikiem ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenki oraz podnoszono flagę przed budynkiem władz oblasti zaporoskiej. 24 sierpnia należy się spodziewać nie tylko kwiatów i flagi ukraińskiej ale i proporców partyjnych i haseł wyborczych. Święto narodowe będzie mocno upolitycznione ze względu na trwającą kampanię. Spoty wyborcze już teraz całkowicie zdominowały ukraińską telewizję. Komunistyczna Partia Ukrainy oskarża przeciwników politycznych o doprowadzenie do suszy i nieurodzaju, która dotknęła Ukrainę w 2011 i 2012 roku. Partia Regionów pyta w swoim spocie „do czego zdolni są nasi polityczni oponenci? Co oni zbudowali?” – konfrontując to z infrastrukturalnymi osiągnięciami po Euro 2012. Koalicja opozycyjna na plakacie wyborczym informuje, że się zjednoczyła dla ojczyzny.

Susza w 2012 roku, Akimowka, Ukraina, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: eastbook.eu

Ja poczekam do jutra i mam szczerą nadzieję, że flagi partyjne nie przysłonią sceny na Radudze (z ukr. tęczy) – parku miejskiego schodzącego niemal do brzegu Dniepru, gdzie odbywać się będzie część obchodów poświęcona dla mojej grupy wiekowej. Liczę też, że muzyka koncertu będzie głośniejsza niż hasła wyborcze.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY