Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Paweł Lickiewicz: Biznes + polityka = Dzień Niepodległości

Mieszkańcy Zaporoża po Dniu Niepodległości mieli rozejść się z poczuciem spełnienia i dumy. Przynajmniej taki zamysł miał scenariusz imprezy zorganizowanej przez Partię Regionów. Hasło przewodnie konkursów Ukraina eto my sygnowane przez logo partii rządzącej subtelnie wpisywało się w kampanię wyborczą. Obchody Dnia Niepodległości zostały opłacone z kiszeni zaporoskiego biznesmena – Eugenia Anisimowa – człowieka o grubym portfelu i szemranej opinii.

Główna scena obchodów Dnia Niepodległości w Zaporożu, 24 sierpnia 2012, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: eastbook.eu

24 sierpnia Zaporoże świętowało dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody rozciągnięto na trzy dni a ich kulminacją były koncerty ukraińskich zespołów w jednym z miejskich parków. Nie obyło się bez polityki. Obchody zostały zorganizowane przez Partię Regionów. Niewyszukana agitacja przedwyborcza przeplatała się z konkursami i muzyką. Scena koncertowa ozdobiona była w kolory regionałów oraz olbrzymie logo partii. Podczas koncertów rozstrzygnięto akcję Ukraina eto my – mieszkańcy Zaporoża, którzy wzięli w niej udział oraz odebrali telefon podczas obchodów Dnia Niepodległości, mieli się zgłosić pod główną sceną po odbiór nagród – interaktywnych smartfonów. Akcja promowała mobilność oraz społeczną aktywność grażdan, jednak w połączeniu z olbrzymim logiem Partii Regionów i zbliżającymi się wyborami jej wydźwięk był jeden – głosujcie na nas.

Region Express Pośród tłumów widzów, prócz namiotów z popcornem i piwem rozstawione były niebieskie namioty, gdzie można było dostać gazetę Region Ekspress – włożone jedna w drugą, rozdawano dwie gazety za jednym razem. Tu i tam stali ludzie z flagami partii. Z sceny niejednokrotnie składano mieszkańcom życzenia: Zaporożcy wszystkie najlepszego z okazji Dnia Niepodległości! z podkreśleniem, że 24 sierpnia 2012 roku to21 urodziny pięknego, rozwijającego się i w pełni demokratycznego kraju!”  Pomiędzy koncertami na scenę wyszedł mer miasta Aleksandr Sin, który opowiadał o planach renowacji miasta, budowie mostów (Zaporoże ma poważny problem komunikacyjny wynikający z ciągłego tłoku na przeprawach rzecznych) pieniądzach, które miasto otrzymało „od dzieżawy” w Kijowie oraz o całkowitym poparciu Prezydenta kraju dla wszystkich projektów realizowanych w mieście.

Kładka-wejście do fabryki Dnieprospetsstal, Zaporoże 2012, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: Eastbook.eu

Biznes + polityka = Dzień Niepodległości Za dobrą reklamę trzeba zapłacić. Obchody Dnia Niepodległości w Zaporożu zostały opłacone z kieszeni biznesmena Eugenia Anisimowa. Anisim (taka jest podobno jego pseudonimw kryminalnym półświatku) jak większość zaporoskich milionerów pierwsze poważne pieniądze miał zarobić sprzedając koks po produkcji metalurgicznego giganta Dnieprospectsstali. Później związał się z polityką. Obecnie uważany jest za regionalnego sponsora Partii Regionów. W Zaporożu nie cieszy się dobrą sławą, choć sprawa miasta nie pozostaje mu obojętna. W 2011 roku sponsorował dzień WDW – wojsko powietrzno-desantowych, ,podczas którego do Zaporoża przyjechała legendarna grupa Ljube. Pomagał również w organizacji zaporoskiej funzony w trakcie Euro 2012. Przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie trzeba pewnie słono zapłacić za względy władzy. Dzień Niepodległości był do tego bardzo dobrą okazją.

Ljube

Zbliżają się wybory parlamentarne na Ukrainie Zapraszamy na blog wyborczy o wyborach na Ukrainie

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY