Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Forum Ekonomiczne: II dzień relacji

Eastbook.eu jest partnerem medialnym XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W dniach 4-6 września nasz zespół będzie relacjonował najciekawsze debaty i dyskusje o Europie Wschodniej, energetyce, kryzysie w strefie Euro oraz nowych mediach. Z ponad 150 paneli dyskusyjnych wybraliśmy te, które naszym zdaniem będą najciekawsze z perspektywy kontaktów Wschód-Zachód. Tutaj znajdziesz relację z drugiego dnia Forum.

Stary Dom Zdrojowy, Krynica Zdrój, 5 września 2012, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: eastbook.eu

Zapraszamy na galerię zdjęć z poranku drugiego dnia w Krynicy

 

9.00- 10.30 Sesja plenarna: Spójność i konkurencyjność w Europie Środkowo-Wschodniej. Odważne wybory i przywództwo czy stracona szansa – relacja Pawła Charkiewicz

Podczas gdy unijne instytucje są skupione na negocjacjach nad kształtem kolejnego budżetu i wydatkami na politykę spójności, kluczowa jest kwestia skuteczności państw regionu w wykorzystaniu funduszy na modernizację gospodarki i infrastruktury. Jak spożytkować budżet, aby przyspieszyć rozwój Europy Środkowo–Wschodniej? Przyciągnąć inwestycje i stworzyć atrakcyjne miejsca pracy? Podnieść konkurencyjność nie tylko w ramach regionu, ale również w ramach całej Unii Europejskie. Reprezentanci regionalnych ośrodków wpływu; rządowe instytucje i NGO przekonywali, że Europa potrzebuje zjdecnoczenia w dobie kryzysu. Czy pojawi się nowy Robert Schuman a Europa stanie się superpaństwem? – zdania były podzielone.

10.40 – 11.55 Europa Środkowo-Wschodnia a Euro – wyzwania, perspektywy, zagrożenia – relacja Mateusza Lufta

Ekonomiści są zgodni. Jesteśmy w drugiej fazie kryzysu ekonomicznego. Sytuacja po kilku latach jest dużo trudniejsza. Nie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają takie same szanse wyjścia z kryzysu. Inwestorzy bardziej optymistycznie oceniają banki z krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej niż banki z tzw. „Starej Europy”. Panel rozpoczął się prezentacja raportu o stanie gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, który jest dostępny na stronach PWC.

10.40 – 11.55 W cieniu geopolityki: UE, NATO, Liga Arabska – nowe rozdanie. Relacja Karoliny Demus

Co najmniej szare chmury gromadzą się nad Europą w kontekście kontynuacji jej roli jako globalnego aktora. Prognozy zdają się wykluczać udział podzielonej wewnętrznie – choćby w sprawie głównego kierunku polityki zagranicznej – Unii w faktycznym rozwiązywaniu konfliktów na południe i południowy wschód od swych granic w przyszłych dekadach. Charakter tychże konfliktów też nie rokuje większych zmian w bliskiej przyszłości. Stagnacja trwa, przyczajone Chiny uważnie śledzą sytuację i na Bliskim Wschodzie, i na swoich północnych granicach.

10.40-11.55 Polskie inwestycje zagraniczne – na wschód czy na zachód? Czy państwo powinno wspierać ekspansję zagraniczną polskich firm? – relacja Artura Kacprzaka 

Polskie inwestycje zagraniczne – na wschód czy na zachód? Czy państwo powinno wspierać ekspansję zagraniczną polskich firm?“-  zdecydowanie prowadzi w konkursie na najbardziej optymistyczny panel XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Znakomici paneliści i dobra moderacja wyraźnie rozluźnionego Andrzeja Klesyka wyłonili obraz omalże cukierkowej współpracy polskiego biznesu i polskiego państwa.

10.40 – 12.00 Wyścig po gaz łupkowy. Nowy impuls dla polskiej gospodarki – relacja Pawła Lickiewicza 

Na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy PKN Orlen wraz z CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych przedstawiły raport dotyczący gazu łupkowego do 2025 roku. CASE przewiduje ponad pół miliona nowych miejsc pracy oraz 87 mld złotych, które zasilą polski budżet w 2020 roku. Rozpoczęcie wydobywania błękitnego paliwa z łupków nie tylko zwiększy znaczenie Polski na arenie międzynarodowej ale i poprawi pozycję negocjacyjną pozostałych krajów Europy, które kupują gaz od Gazpromu.

10.40-11.45 Przeżyjmy to jeszcze raz czyli jak wykorzystać mistrzowskie doświadczenia po UEFA EURO 2012 – relacja Pawła Charkiewicza

Jak wykorzystać doświadczenie zdobyte w trakcie UEFA Euro 2012? Celem debaty było podsumowanie projektu UEFA EURO 2012. Zidentyfikowano także najlepsze praktyki związane z zarządzeniem projektem o rekordowej jak na polskie warunki skali oraz przełożenie ich na dalsze działania jednostek w nim uczestniczących.

10.40 – 11.55 W cieniu geopolityki: UE, NATO, Liga Arabska – nowe rozdanie – relacja Karoliny Demus

Co najmniej szare chmury gromadzą się nad Europą w kontekście kontynuacji jej roli jako globalnego aktora. Prognozy zdają się wykluczać udział podzielonej wewnętrznie – choćby w sprawie głównego kierunku polityki zagranicznej – Unii w faktycznym rozwiązywaniu konfliktów na południe i południowy wschód od swych granic w przyszłych dekadach. Charakter tychże konfliktów też nie rokuje większych zmian w bliskiej przyszłości. Stagnacja trwa, przyczajone Chiny uważnie śledzą sytuację i na Bliskim Wschodzie, i na swoich północnych granicach.

12.05 – 13.05 W jaki sposób Partnerstwo Wschodnie może pomóc w uregulowaniu konfliktów w regionie? – relacja Tomasza Horbowskiego

Choć Partnerstwo Wschodnie nie jest narzędziem do rozwiązywania konfliktów, to jednak może pomóc w uregulowaniu sytuacji w regionie. W jaki sposób? Sprzyjając dialogowi, współpracy i zbliżając kraje Partnerstwa do Unii Europejskiej. Czy to się udaje? Są wątpliwości. O Partnerstwie, roli Rosji i UE debatowali eksperci i politycy.

14:25 –  15:25 Niezależne media w autokratycznym społeczeństwie luksus czy konieczność ekstrakt – relacja Pawła Charkiewicz

Wspólną cechą przestrzeni postradzieckiej są problemy z wolnością mediów. W różnych krajach mają one różne natężenie i wy­miar. Na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie niezależne media działają w różnych warunkach. Pozornie wolny pozostaje Internet, w miarę nieza­leżna prasa drukowana nie ma wpływów, a media elektroniczne są coraz bardziej zdominowane przez władzę i związanych z nią ludzi. Mimo to we wszystkich krajach postradzieckich istnieją wyspy wolności słowa. Czy wolne media nadal mają sens?

 

14:25 – 15:25 Czy i jak reformować systemy emerytalne starzejącej się Europy? – relacja Mateusza Lufta

Pytanie nie powinno brzmieć czy reformować systemy emerytalne w Europie, ale w jaki sposób. Ekonomiczne argumenty na temat konieczności reform emerytalnych przetoczyły się przez Polskę przy okazji kontrowersyjnego projektu rządowego. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich dwóch dekad przeciętna długość życia Polaków wzrosła o pięć lat, proporcja pracujących do niepracujących pogarsza się, a za 50 lat będzie nas nawet o 6 do 8 milionów mniej.

14.25-15.25 Co z tym euro? – relacja Tomka Horbowskiego

Czy i kiedy strefa euro się rozpadnie – zastanawiali się czołowi polscy ekonomiści podczas dyskusji o przyszłości Europy. Większość nie bierze takiego scenariusza pod uwagę. Choć byli tacy, którzy wieszczą upadek wspólnej waluty. Wszyscy zgodzili się, że niszczy ją niepewność. Co dalej? Czas pokaże. A do Polski zbliża się recesja.

15.450- 17.10 Sesja plenarna o losach świata – relacja Pawła Lickiewicza

Główna sesja plenarna drugie dnia XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy postawiła przed sobą bardzo trudne zadanie. Paneliści, pośród których był wiceminister Hong Jun Yu z Chin, wicepremier Mołdawii,  Valeiu Lazar czy Prezes na Europę Centralną i Wschodnią, Schneider Electric z Francji, próbowali odpowiedzieć na pytanie jak wyjść ze światowego kryzysu ekonomicznego. Starano się wypracować strategię rozwoju świata. Ambitnie jak na 1,5 godzinny panel.

Porozumienie na rzecz budowy ektrowni atomowej – relacja Artura Kacprzaka

Polskie firmy złożą się na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Dziś na Forum w Krynicy ogłoszono podpisanie wspólnego list intencyjny w tej sprawie.

Relacje z pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY