Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Paweł Lickiewicz: Wyścig po gaz łupkowy

Na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy PKN Orlen wraz z CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych przedstawiły raport dotyczący gazu łupkowego do 2025 roku. CASE przewiduje ponad pół miliona nowych miejsc pracy oraz 87 mld złotych, które zasilą polski budżet w 2020 roku. Rozpoczęcie wydobywania błękitnego paliwa z łupków nie tylko zwiększy znaczenie Polski na arenie międzynarodowej ale i poprawi pozycję negocjacyjną pozostałych krajów Europy, które kupują gaz od Gazpromu.

Panel o gazie łupkowym, Krynica Zdrój, XXII Forum Ekonomiczne, źródło: eastbook.eu

Pierwszy panel o gazie łupkowym był jak dotąd jednym z najbardziej obleganych wydarzeń na Forum. Rozpoczął się od prezentacji raportu PKN Orlen oraz CASE na temat gazu łupkowego w Polsce do 2025 roku. Maciej Sobolewski z CASE przedstawił trzy warianty rozwoju w zależności od popytu na gaz oraz rozmiar inwestycji w sektor energetyczny. Najbardziej optymistyczny i najbardziej spektakularny z nich przewiduje produkcję 15 mld m3 gazu w 2020 roku. W przypadku realizacji takiej strategii rozwoju, budżet państwa miałby być zasilony kwotą 87 mld złotych rocznie (od 2020 roku) z podatków. Dodatkowo w rezultacie rozwoju sektora energetycznego, raport przewiduje powstanie 510 tysięcy nowych miejsc pracy. Zaprezentowane zostały również dwa inne scenariusze. Ewolucyjne podejście zakłada produkcję 3 mld m3 gazu i umiarkowany poziom inwestycji w sektor energetyczny. Scenariusz zakładający zwiększony popyt oraz zwiększone inwestycje przewiduje produkcję na poziomie 5,6 mld m3.

Bardzo optymistyczne podejście tandemu Orlen-CASE było studzone przez profesora Piotra Moncarza z Uniwersytetu Stantford. Mówił on, że aby rozpocząć realny wyścig o gaz łupkowy, należy podejmować realne kroki. Rozpocząć trzeba od usystematyzowania polskiego prawa odnoszącego się do wydobywania i sprzedaży gazu. Jego zdaniem 25 wykonanych odwiertów z 200 możliwych na terytorium Polski, jest spowodowane brakiem rozwiązań prawnych, które przyciągnęły by potencjalnych inwestorów. – Trzeba uregulować prawo na odwierty i oddzielić w prawie polskim wydobywanie izhandel od poszukiwania gazu.

Adnan Vatansever z Carnegie Edowment potwierdził, że rozwój wydobycia gazu łupkowego w Polsce w znaczy sposób wpłynie na pozycję międzynarodową kraju. Kluczowe w tej kwestii wydaje się pozycja negocjacyjna w rozmowach na temat cen gazu kupowanego od Gazpromu. Potencjalnie, gdyby Polska wydobywała by znaczne ilości gazu i mogłaby eksportować surowiec do państw trzecich, mogłaby znacznie lepszą pozycję w rozmowach z rosyjskim koncernem. Kraje importujące gaz z Polski mogłyby również dokonać skutecznej próby renegocjowania sowich umów.

Całość raportu można znaleźć tutaj.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY