Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Sesja plenarna o losach świata

Główna sesja plenarna drugie dnia XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy postawiła przed sobą bardzo trudne zadanie. Paneliści, pośród których był wiceminister Hong Jun Yu z Chin, wicepremier Mołdawii,  Valeiu Lazar czy Prezes na Europę Centralną i Wschodnią, Schneider Electric z Francji, próbowali odpowiedzieć na pytanie jak wyjść ze światowego kryzysu ekonomicznego. Starano się wypracować strategię rozwoju świata. Ambitnie jak na 1,5 godzinny panel.

Kryzys na prawo, kryzys na lewo, autor: brobostigon, źródło: flickr.com

Chiny będą rosły – do przodu

Z największym zaciekawieniem słuchacze, ale i paneliści słuchali tego co ma do powiedzenia strona chińska.  Hong Jun Yu przedstawił założenia polityki chińskiej. Zapewniał, że Pekin będzie prowadził politykę skierowaną na rozwój gospodarczy i będzie pomagać w zażegnaniu kryzysu światowego. Wiceminister odpowiadał na pytanie prowadzącego, Aleksandra Kwaśniewskiego, jakie decyzje co do przyszłości Chin zapadną na XVIII zjeździe Komunistycznej Partii Chin. – Na zjeździe zostanie wybrane nowy Komitet Centralny oraz zostaną ustanowione priorytety na najbliższe plany ekonomiczne. Chiny będą kontynuowały chiński model rozwoju ekonomicznego i będą podążały naprzód. Wicepremier Mołdawii, Valeriu Lazar sprowokowany pytanie prowadzącego, zalecał Komisji Europejskiej i całej Unii Europejskiej spokój w podejmowaniu decyzji w kwestii ciężkiej sytuacji ekonomicznej wspólnoty.

Niezależnie czy wypowiadali się politycy czy przedstawiciele biznesu nie usłyszeliśmy konkretnych rozwiązań. Dobrego podsumowania spotkania dokonał Kwaśniewski, który w swoim słowie wstępnym powiedział:

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/pawelLickiewicz/status/243347363027095554″]

Poziom ogólności panelu był bardzo wysoki i niestety nie doprowadził do wypracowania wspólnej strategii na rozwój świata. Paneliści nie potrafili odpowiedzieć na pytanie jak zażegnać kryzys, ale to chyba nic dziwnego, bo na Forum Ekonomicznym jeszcze nikt dokładnie nie powiedział jak to zrobić.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY