Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Forum Ekonomiczne: Dzień III

Eastbook.eu jest partnerem medialnym XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W dniach 4-6 września nasz zespół będzie relacjonował najciekawsze debaty i dyskusje o Europie Wschodniej, energetyce, kryzysie w strefie Euro oraz nowych mediach. Z ponad 150 paneli dyskusyjnych wybraliśmy te, które naszym zdaniem będą najciekawsze z perspektywy kontaktów Wschód-Zachód. Tutaj znajdziesz relację z trzeciego, ostatniego dnia Forum.

Forum Ekonomiczne w Krynicy, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: eastbook.eu

9.00 – 10.30 Sesja plenarna: Państwa postkomunistyczne – między marzeniami a rzeczywistością – relacja Pawła Charkiewicza

Tempo transformacji i modernizacji oraz jej rezultaty w ogromnej mierze zależą od sytuacji wewnętrznej poszczególnych krajów. Potrzebna jest refleksja o warunkach, przeszkodach i problemach, które różnicują zarówno tempo jak i rezultaty transformacji. Paneliści zaproszeni do rozmowy to doświadczeni praktycy, których doświadczenia i starania doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w Europie. Spotkanie w założeniu miało zweryfikować współczesne oddziaływanie haseł, które stały się drogą wolność wyboru i demokracji. Usłyszeć można tez było propozycje rozwiązań dla Europy przyszłości.

10:40 – 11:40 Czy reformy w Mołdawii się powiodą? – relacja Mateusza Lufta

Pierwsza połowa kadencji premiera Vlada Filata już za nami. W ciągu ostatnich dwóch lat Mołdowa podjęła kurs na Europę, przeprowadzając szereg liberalnych reform. Kraj Lazara wciąż czeka na zmiany. Choć można mówić szybko przeprowadzonych reformach, eksperci nadal wyliczają co  jeszcze zostało do zrobienia.

10:40 – 11:50 Europa została w tyle: czas na Kreatywne Przemysły – relacja Karoliny Demus

“Powinniśmy kierować technologiami, a nie pozwalać, aby one nami kierowały” – Europa musi wybrać sektor, w którym ma faktyczne szanse na konkurowanie z resztą świata:  “Uczmy tworzyć aplikacje, a nie jedynie z nich korzystać, już na wczesnym etapie”.

11.50 – 12.50 Tranzyt rosyjskiego przez Ukrainę – a co jeżeli ci powiem, że problemu nie ma? – relacja Pawła Lickiewicza

Panel o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy rozbił się na dwa bloki. Niezależny ekspert ukraiński, Walentin Zemlanskij przekonywał, że kwestia cen gazu i kontroli sieci przesyłowych stanowi absolutne być albo nie być Ukrainy. Pewnym zaskoczeniem było stanowisko innego ukraińskiego specjalisty z Europejskiego Forum Geopolitycznego, Marata Terterova, który przekonywał, że problem tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy nie stanowi problemu bezpieczeństwa dla Unii Europejskiej.

11.50 – 12.50 Demokracji we Wschodniej Europie nie da się przyspieszyć – relacja Artura Kacprzaka

Do demokracji nie ma dróg na skróty. Ani w Europie Wschodniej, ani nigdzie indziej na świecie. Musimy pozostać kategoryczni wobec reżymów, wspierać ich obywateli i cierpliwie czekać na efekty – wnioski po panelu: Demokracja: cel czy warunek? Warunkowość w polityce zagranicznej Unii Europejskiej

11.50 – 12.50 Polityka sankcji UE wobec wybranych państw Partnerstwa Wschodniego – relacja Pawła Charkiewicza

Aby potępić niedemokratyczne zachowania i łamanie praw człowieka w krajach Partnerstwa Wschodniego, Unia Europejska decyduje się czasem na zastosowanie sankcji. Rozmowa panelistów krążyła wokół zagadnień; Czy polityka sankcji stoso­wana przez UE jest skuteczna i konsekwentna? Czy faktycznie uderza ona w osoby odpowiedzialne za naruszenia wartości demokratycznych czy w zwykłych obywateli? Czy sankcje to skuteczne narzędzie nacisku?

13.00 – 14.00 Unia Euroazjatycka i Unia Europejska – bilans otwarcia – relacja Tomasza Horbowskiego

Czy Unia Euroazjatycka opłaca się Europie? Tak, doszli do wniosku eksperci i politycy z Białorusi, Kazachstanu i Rosji – entuzjaści projektu. – Oczywiście, nie wszyscy w naszych krajach popierają integrację, ale to normalne tam, gdzie jest demokracja – usłyszeliśmy. Unię Euroazjatycką starano się pokazać jako projekt ekonomiczny, o geopolityce nikt nie wspominał.

13:00 – 14:00 Cyber-wybory: krótka tradycja, dynamiczny rozwój – relacja Karoliny Demus

Może nikt nie podał dokładnej recepty „jak wygrać” (w końcu to tajemnica sztabów wyborczych), ale wszyscy stwierdzili, że udział polityków w mediach społecznościowych działa

14.10 – 15:10 Dwudziestolatkowie. Czy Zmienią oblicze państw postradzieckich? – Relacja Pawła Charkiewicza

Dwadzieścia lat po upadku Związku Radzieckiego na scenę poli­tyczną państw poradzieckich wchodzi nowe pokolenie. Swe poglądy i aktywność obywatelską i polityczną przejawia na wiele sposobów.  Uczestnicy panelu starali się znaleźć wspólny mianownik tych procesów, oraz ustalić w jakim kierunku pójdą przemiany społeczne i polityczne z udziałem współczesnej młodzieży krajów postradzieckich.

14.25 – 15.25 Świetlana przyszłość e-dystrybucji? – relacja Karoliny Demus

E-dystrybucja w natarciu: chwilę po tym, gdy Lech Wałęsa brał udział w panelu „Tworzenie Jednolitego Rynku Cyfrowego dla i wraz z konsumentami – nadszedł czas by stawić czoła wyzwaniom i cieszyć się z korzyści!”, Paweł Szymański, prezes RUCHu S.A., spółki, która pod koniec sierpniowe dokonała startegicznego posunięcia (zakup większościowych akcji NetPress Digital, do której należy Nexto.pl – największa polska platforma sprzedaży e-wydawnictw) i Jacek Nieweglowski, Członek Zarządu ds. Strategii w P4 (Play), roztaczali wizję rozwoju e-dystrybucji i wprowadzanie opłat za „kontent” w dobie postępującej cyfryzacji książek i gazet.

15.30-17.00 Sesja plenarna: Kryzys demokracji – w poszukiwaniu przywództwa – relacja Karolina Demus

Po czterech latach wyraźnie widać, że kryzys ma różne oblicza, ale sprzężenie wewnątrzunijne nie oszczędzi nikogo przed jego efektami. Problemy zdiagnozowane po 2008 roku trwają, rozwiązań dla Europy zrzeszonej w Unii na poziomie systemowym wciąż nie ma, chociaż „prace mają miejsce”.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY