Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Irina Komazova

Białoruś: aresztowano moderatorów serwisów społecznościowych

Wczoraj po południu w Mińsku zostało zatrzymanych kilku moderatorów opozycyjnych grup w serwisie społecznościowym „VKontakte”. KGB również włamało się na największą społeczność internetową w serwisie społecznościowym – „Mamy dość tego Łukaszenki”, który liczył 37000 użytkowników oraz „Tylko SzOS”, który liczył ponad 15000 użytkowników.

Александр Лукашеко - настоящий антигерой в белорусском Интернете, автор: mb7art, источник: flickr

Aleksander Łukaszenko - prawdziwy antybohater w białoruskim Internecie, autor: mb7art, źródło: flickr.com

5 dni w więzieniu – taki werdykt orzekł sąd dzielnicy Oktiabrskaja w Mińsku oskarżając Pawła Jewtichijewa, moderatora grupy „Mamy dość tego Łukaszenki”, który został zatrzymany 30 sierpnia za „drobne zakłócanie porządku”.

Administrator grupy „Tylko SzOS” Andriej Tkaczew obecnie znajduje się w więzieniu w Okrestina. Został zatrzymany w mieszkaniu swojej dziewczyny. Skazano go na siedem dni więzienia. Późno w nocy został zwolniony, po przesłuchaniach w KGB, założyciel grupy „Mamy dość tego Łukaszenki” Oleg Szramuka, którego oskarżono o prowadzenie nielegalnych wykopalisk.

Przyjaciele pomogli uniknąć zatrzymania Siergiejowi Biespalowemu –  aktywistę społecznościowego moderującego jedną z opozycyjnych grup w serwisie społecznościowym. Obecnie znajduje się w bezpiecznym miejscu w Rosji i nie planuje powrotu na Białoruś. Kierownik inicjatywy „Lapis Trubieckoj – bezpłatny koncert w Mińsku” Roman Protasiewić po przesłuchaniach, pogróżkach i biciu został zwolniony ponieważ okazało się, że jest niepełnoletni.

Wsparcie techniczne „VKontakte” nadal nie daje odpowiedzi administratorowi grupy pozostającemu na wolności, dlatego w serwisie społecznościowym grupa „Mamy dość tego Łukaszenki” została stworzona odnowa. Obecnie liczy ponad 1,500 osób. Również administratorom grupy udało się uratować spotkanie  z  45.000 uczestnikami„Lapis Trubieckoj – bezpłatny koncert w Mińsku”. Obecnie znajduje się pod kontrolą pozostającego na wolności moderatora.

Źródło: Хартыя 97.

Facebook Comments

Студентка Запорожского национального университета, факультет иностранной филологии. Работала корреспондентом независимого еженедельника. В даный момент работаю пресс-секретарём городского головы. Занимается общественной деятельностью, основной направленностью которой является активизация и развитие творческого потенциала молодёжи, воспитание гуманности, патриотизма и бережного отношения к окружающей среде. Интересы: политология, PR, маркетинг, моральное развитие общества, активный отдых, путешествия.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY