Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

„Ukraiński Łącznik”: Serhij Tihipko drwi z oponentów

Rozpoczynamy dziś publikacje „Ukraińskiego Łącznika” – prezentacji skrótów najciekawszych informacji z Ukrainy przygotowanych przez zespół współpracowników europosła Pawła Kowala. W dzisiejszym wydaniu: wicepremier  Serhij Tihipko drwi z partii Witalija Kliczki, za to były prezydent Wiktor Juszczenko bardzo przychylnie odnosi się do nacjonalistycznej Swobody. W piątkowym „Łączniku” także komentarz politologa Marcina Paladego do najnowszego sondażu wyborczego.

Serhij Tihipko, źródło: wikimedia.org

Serhij Tihipko, źródło: wikimedia.org

 

Liczba dnia: 576

576 zagranicznych obserwatorów zostało zarejestrowanych do tej pory na wybory do ukraińskiego parlamentu.

 

  •  Juszczenko przychylnie o partii Swoboda

Nie mam żadnych obaw związanych z wejściem partii Swoboda do parlamentu. To młoda i niedoświadczona grupa patriotów. Ale doświadczenie przyjdzie z czasem – powiedział w czasie czwartkowej konferencji prasowej w Czerkasach były prezydent Wiktor Juszczenko. Jak dodał, chętnie zobaczyłby w Radzie Najwyższej „50 patriotów”, choć nie doprecyzował przedstawicieli której partii miał na myśli.
Źródło: Gazeta.ua

 

  • Sondaż KMIS: „UDAR” wyprzedza „Batkiwszczynę”
Witalij Kliczko, źródło: wikimedia.org

Witalij Kliczko, źródło: wikimedia.org

O jeden punkt procentowy partia UDAR wyprzedziła Zjednoczoną Opozycję według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek AlphaVu oraz Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny (KMIS). Ugrupowanie Witalija Kliczki otrzymałoby 14 proc. głosów, a Batkiwszczyna 13 proc. Największym poparciem wciąż cieszy się Partia Regionów (22 proc.). Do parlamentu weszliby także Komuniści. Swoboda i Naprzód Ukraino! Natalii Korolewskiej nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego.

To duża zmiana w stosunku do poprzedniego sondażu wyborczego KMIS z lipca tego roku. Wówczas na Regiony chciało zagłosować 29 proc. ankietowanych, na Batkiwszczynę 26 proc., UDAR 14,5 proc., a Komunistów 10,6 proc. Na granicy progu wyborczego były Swoboda (5,6 proc.) i Naprzód Ukraino! (5,9 proc.).

Źródło: KMIS

Komentarz eksperta:
Wnioskowanie o trendach w preferencjach wyborczych na podstawie jednego pomiaru to nie najlepszy pomysł. Dopiero kilka sondaży, zrealizowanych mniej więcej w tym samym okresie, może powiedzieć nam coś więcej. W ciągu dwóch miesięcy od poprzednich badań KMIS stabilne pozostają notowania UDARU i Komunistów. Pierwsze miejsce, mimo lekkiego spadku, utrzymuje Partia Regionów. Zaskoczeniem jest natomiast gwałtowny spadek poparcia dla Batkiwszczyzny. Od lipca utrata połowy potencjalnych wyborców spowodowała zapewne dużą nerwowość w sztabie opozycyjnej koalicji. Wygląda na to, że „ubytek” trafił do grupy niezdecydowanych wyborców. A tych ostatnich, biorąc pod uwagę bliski termin wyborów, jest bardzo dużo. Wynik głosowania jest więc sprawą otwartą, choć dotyczy to raczej rywalizacji o drugie miejsce między UDAR-em a Batkiwszczyzną.

Marcin Palade – politolog, zajmuje się analizami preferencji wyborczych oraz geografii wyborczej w Polsce i Europie (www.palade.pl)

 

  • Gazety z białą okładką na znak protestu
Tygodni Korrespondent z pustą okładką

Tygodnik Korrespondent z pustą okładką

Kilkanaście gazet ukazało się w czwartek z białą okładką. Wydawcy zdecydowali się na ten krok na znak protestu przeciwko wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za zniesławienie. Po raz pierwszy w swojej historii bez zdjęć na okładce ukazały się m.in. tygodnik „Korrespondent” oraz anglojęzyczny „Kyiv Post”. To kolejna odsłona kampanii mediów przeciwko kontrowersyjnemu prawu. W środę wiele portali informacyjnych umieściło na swoich stronach czarne banery z napisem „Broń swojego prawa do informacji. Powiedz nie prawu o zniesławieniu”.

Tymczasem na najbliższy poniedziałek zaplanowano pikietę przeciwników wprowadzenia odpowiedzialności karnej za zniesławienie. – Będziemy organizować takie akcje dopóki parlament ostatecznie nie zrezygnuje z wprowadzenia tego prawa – napisał na swoim profilu na Facebooku Mustafa Najem, dziennikarz i jeden z organizatorów akcji.

Źródło: Korrespondent

 

  • Ukraina planuje mega-prywatyzację

Kijów wycofał 1200 firm z listy strategicznych przedsięwzięć. Zamierza poddać je prywatyzacji. Tym samym lista skurczyła się do 296 spółek.  Państwo zamierza zachować pod swoją kontrolą tylko 11 kopalni węgla w Doniecku i siedem w Ługańsku. Sprzedane zostaną także fabryki alkoholu, centra medialne, wydawnictwa, a także pogrążony w długach Naftogaz.

Eksperci wskazują, że prywatyzacja w sektorze energetycznym powiedzie się tylko jeśli będzie w pełni transparentna a państwo zachowa odpowiedni stopień kontroli.

  •  W Radzie Najwyższej Republiki Krym zabrzmiał język Tatarów Krymskich
Rada Najwyższa Republiki Krym, źródło: wikimedia.org

Rada Najwyższa Republiki Krym, źródło: wikimedia.org

Wiceprezes Partii Tatarów Krymskich Refat Czubarow poinformował na swoim Facebooku, że w czwartek ,,po raz pierwszy na sesji krymskiego parlamentu przemawiano w języku Tatarów Krymskich i tłumaczono dalej na język rosyjski”. Czubarow uważa, że część deputowanych była zszokowana.

3 lipca 2012 Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę językową, która pozwala na rejestrowanie języka regionalnego jeżeli liczba ludzi uznających go za ojczysty przekracza 10 procent populacji regionu. Dokument wywołał duże kontrowersje.
Źródło: Interfax

 

  •  Tihipko: U Kliczki jest za dużo sportowców i artystów, byśmy mogli współpracować

Wicepremier i minister polityki społecznej Serhij Tihipko jest pewien, że Partia Regionów wygra wybory i stworzy większość parlamentarną. Polityk jest jednocześnie zastępcą prezesa tej partii, Mykoły Azarowa. Tihipko nie chciał ujawnić, czy niezależni posłowie związani z jego stronnictwem wstąpią do niego po wygranych wyborach. Dał jednak do zrozumienia, że jest to  prawdopodobne. Zbył jednak dalsze pytania – Muszą się najpierw dostać, to zobaczymy! – krzyknął do dziennikarzy Interfaxu którym udzielił wywiadu. Pytany o współpracę z UDAR-em Witalija Kliczki i Naprzód Ukrainą Natalii Korolewskiej, ocenił, że są na nią małe szanse ze względu na różnice programowe.  – Jest tam za dużo sportowców i artystów. To pozwala pytać o realność ich postulatów. Możemy z nimi współpracować w dziedzinie sportu i kultury – ironizował polityk.

Źródło: Interfax

 

MEM NA PIĄTEK:

 

Korolewska krewetka, źródło: facebook.com

Korolewska krewetka, źródło: facebook.com

Źródło: facebook.com/babaikit

 

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje zespół w składzie: Wojciech Jakóbik, Paweł Purski, Maciej Wapiński.

Redakcja Eastbook: Krzysztof Nieczypor

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY