Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

El Clasico w Gruzji

W Białym Domu, prezydenckim Pałacu w Tbilisi doszło dzisiaj (09.10.2012) do spotkania na szczycie. Urzędujący prezydent Micheil Saakaszwili spotkał się z przyszłym premierem i liderem koalicji Gruzińskie Marzenie, Bidziną Iwaniszwilim. Czy spotkania na szczycie będą już stałym elementem gruzińskiej polityki?

El Clasico w Gruzji, pierwsze oficjalne spotkanie Micheila Saakaszwilego i Bidziny Iwaniszwilego, autor: DianaChachua, źródło: Twitter, @DianaChachua

Spotykamy się bo zasługuje na to Gruzja Stanowiska obydwu liderów były raczej chłodne. Mimo wielkich emocji, na spotkaniu prawdopodobnie było lodowato. Przyszły premier i lider Gruzińskiego Marzenia w oświadczeniu po spotkaniu powiedział: – Deklarowaliśmy to już i deklarujemy znowu, że traktujemy naszych przeciwników nie jak na to zasługują, ale tak, jak zasługuje na to nasze państwo, gruzińscy obywatele. Dlatego doszło do tego spotkania. Mimo różnic w wielu kwestiach politycznych Iwaniszwili przyznaje, że prozachodni kurs w polityce zagranicznej zostanie utrzymany: – Dotychczasowa polityka pro europejska i pro euro-atlantycka zostanie zachowana. Będziemy niezachwianie dążyli do Europy i na będziemy członkami NATO w bliskiej przyszłości.

Relacja video z pierwszych chwil spotkania

Historyczne wybory Micheil Saakaszwili, którego partia przegrała wybory parlamentarne podkreślał historyczne znaczenie zachodzących procesów w Gruzji. – Gruzińskie społeczeństwo dokonało swojego wyboru. Zawsze powtarzaliśmy i podtrzymujemy to i teraz, że respektujemy wybory Gruzinów. Gruzińscy obywatele są nadrzędnymi aktorami w kraju i to oni wyznaczają polityczne procesy. […] Jako odpowiedzialne władze i ja, jako Prezydent, który jest gwarantem konstytucji, zapewnimy aby proces przekazania funkcji rządowych odbył się bez incydentów i aby stało się to w sposób, który jeszcze nie miał miejsca w gruzińskiej historii. Urzędujący Prezydent zapewnia, że będzie działa w ramach swojego prawa wyznaczoną przez konstytucję. – Pomimo fundamentalnych różnic na większość tematów, udało nam się tym razem i będzie udawało się w przyszłości, prowadzić proces w oparciu o konstytucyjne ramy prawne. Myślę, że to jest najważniejsza kwestia warta podkreślenia dzisiaj. Spotkanie jest efektem pracy negocjatorów ze strony Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZJN) oraz Gruzińskiego Marzenia. Od wyborów parlamentarnych 1 października br. do tej pory odbyły się dwa takie spotkania. Ich celem jest zapewnienie gładkiego i spokojnego przekazania władzy. Ze strony ZJN negocjatorami są Giga Boreria z Sekretariatu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Tbilisi, Gigi Ugulava, były przewodniczący parlamentu Davit Bakradze oraz były szef komisji prawnej Pawle Kublaszwili. Ze strony Gruzińskiego Marzenia negocjują: Irakli Alasania – lider Wolnych Demokratów oraz nominowany na Ministra Obrony w rządzie Iwaniszwilego; Davit Usupaszwili – lider Partii Republikańskiej i przyszły przewodniczący parlamentu; Irakli Garibaszwili z partii Gruzińskie Marzenie -Demokratyczna Gruzja (GDDG) i nominowany na Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Sozar Subari nominowany na Ministra Więziennictwa.

Źródładfwatch.net, civil.ge [1], [2], [3], rferl.org.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY