Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraiński Łącznik: Partia Regionów utrzymuje bezpieczną przewagę

Partia Regionów utrzymje przewagę nad pozostałymi partiami politycznymi. Blok przegranym kampanii wyborczej. Azarow mówi, że władze nie wycofają się z ustawy o językach a Swoboda, że regiony kupują głosy za 500 hrywien.

Kijów, autor: sugarmelon, źródło: flickr.com

Do wyborów pozostało 18 dni

Liczba dnia: 701 hrywien (ok. 270 zł) kosztował średnio w zeszłym roku metr kwadratowy ziemi na Krymie. To najwyższa cena w Ukrainie.

Ukraina i Rosja będą nadal współpracować

Sekretarz Narodowej rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Andriej Klujew oraz Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikolai Patruszew podpisali plan współpracy ukraińsko-rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa w latach 2013-14. Ceremonia podpisania dokumentów odbyła się w Jałcie podczas wizyty rosyjskiej delegacji w Ukrainie.
Źródło: Kiyv Post

Ambasador UE w Kijowie: W tym kraju są więźniowie polityczni

Nowy ambasador UE na Ukrainie Jan Tombiński oceni, że „są tu więźniowie polityczni i taką opinię można usłyszeć nawet od ludzi ściśle związanych z obecnym obozem rządzącym”. Jak mówił w Polskim Radiu „dialog z Ukrainą toczy się na wielu poziomach i mam wrażenie, że obecne władze już zorientowały się, że przeciąganie tej sytuacji (uwięzienia b. premier Julii Tymoszenko) sprawia, że Kijów staje się zakładnikiem tej sprawy” – dodał.
Źródło: Kiyv Post

Komentarz Piotra Kościńskiego

Ambasador UE na Ukrainie Jan Tombiński podkreślił w swej wypowiedzi w Polskim Radiu, że w kraju tym są więźniowie polityczni i rozumieją to nawet ludzie władzy. Problem polega na tym, że Wiktor Janukowycz jest przekonany, że jako prezydent wyłoniony w wyborach powszechnych, a wiec przez cały naród, ma prawo wcielać w życie swój program i swoje idee niezależnie od konsekwencji. Uważa, że ma ku temu demokratyczny mandat – i podobnie sądzą jego zwolennicy. Tyle, że mandat prezydenta, nawet o tak szerokich uprawnieniach jakie daje konstytucja Ukrainy, nie oznacza wszechwładzy. W tym – władzy nad sądami.

Słusznie zauważył ambasador Tombiński, ze Kijów „stał się zakładnikiem” tej sytuacji, co w praktyce oznacza, że to sam Janukowycz stał się zakładnikiem sprawy uwięzienia Julii Tymoszenko i kilku innych przeciwników politycznych, w tym byłego szefa MSW Jurija Łucenki. Janukowycz powinien jednoznacznie uznać, że w jego kraju sady muszą ferować wyroki sprawiedliwe i bez podtekstów politycznych. A o to właśnie chodzi. Bo może i Julia Tymoszenko jest winna, ale jej proces wcale nie był sprawiedliwy i absolutnie niepolityczny. I właśnie dlatego Europa się za nią wstawia.
Jeśli Janukowycz to zrozumie, to Ukraina ma szanse na zbliżenie z Unią Europejską. I dlatego trzeba go do tego przekonywać. To rola polityków europejskich, w tym polskich.
Piotr Kościński jest publicystą „Rzeczpospolitej”

Błędne wyniki sondaży na stronie „Korrespondenta”?

We wczorajszym „Ukraińskim Łączniku” opublikowaliśmy (na stronie Fundacji Energia dla Europy) wyniki sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny oraz Fundację Inicjatyw Demokratycznych. Wyniki badania podaliśmy za portalem Korrespondent.net. Według podanych przez serwis danych, gdyby wybory odbyły się pod koniec września, „Regiony” mogłyby liczyć na 30,7 proc. poparcia, UDAR – 21,5 proc., Batkiwszczyna – 19,8 proc., Komuniści – 13,3 proc., zaś Swoboda – 6,7 proc. Naprzód Ukraino! Natalii Korolewskiej według portalu zdobyłoby 2,6 proc.
We wtorek porównaliśmy te dane z informacjami o badaniu w innych mediach oraz na stronie FID. Wyniki odbiegają od tych podanych przez „Korrespondenta”. Według komunikatu podanego na stronie Fundacji, Partia Regionów ma poparcie w wysokości 23,3 proc., UDAR Witalija Kliczki 16 proc., Batkwiszczyna 15,1 proc., Partia Komunistyczna Ukrainy 10,1 proc., a Swoboda 5,1 proc. Naprzód Ukraino! popierało 2,1 proc. ankietowanych.
Podane przez nas wczoraj wyniki wciąż są na stronie Korrespondenta.

Komentarz Marcina Palade do wyników ostatnich sondaży

Partia Regionów utrzymuje bezpieczną przewagę nad kolejnymi ugrupowaniami. Jej liderowanie w rankingach wydaje się być niezagrożone. Będzie też z całą pewnością formacją, które zdobędzie największą liczbę mandatów w okręgach jednomandatowych. Największym przegranym ukraińskiej kampanii jawi się blok Batkwiszczyzna. Jeszcze kilka tygodni temu niektóre sondaże pokazywały jego poparcie na poziomie tylko nieco niższym niż Partii Regionów. Tymczasem do gry włączył się intensywniej Udar Witalija Kliczki. Jego progresja odbywa się głównie kosztem sympatii dla Batkwiszczyzny. Ta ostatnia traci też nacjonalistyczną część elektoratu na rzecz Swobody, który dzięki temu utrzymuje się nad progiem wyborczym. Nie należy wykluczyć, że dalszy „rozbiór” bloku Jaceniuka i Tymoszenko spowoduje, że Udar w wyborach zajmie wyraźnie drugą pozycję. To z kolei wzmocni formację Kliczki w obliczu budowania parlamentarno-rządowej większości. W ten sposób, po ośmiu latach, budowana na Ukrainie polaryzacja na osi niebiescy-pomarańczowi, może dokonać swojego żywota.

Marcin Palade jest politologiem, zajmuje się analizami preferencji wyborczych oraz geografii wyborczej w Polsce i Europie (www.palade.pl)

Premier Ukrainy, Mykola Azarow, autor: Valsts kanceleja, źródło: flickr.com

Azarow: Nie wycofamy prawa o języku państwowym
– Prawo obywateli do używania ich narodowego języka nie może ulec rewizji – powiedział premier Mykoła Azarow. Jego zdaniem kontrowersyjna ustawa o języku państwowym może ulec poprawkom ale nie zostanie zniesiona.
Źródło: Interfax

Swoboda: Regiony kupują głosy za 500 hrywien

– Przedstawiciele Partii Regionów dają potencjalnym wyborcom 500 hrywien – powiedział Siergiej Rudyk kandydat partii Swoboda w czerkaskiej oblasti. Jak dodał, jego partia zauważyła wiele naruszeń ze strony Regionałów. – Zgłaszamy to na milicję, ale reagują tak „żywiołowo” by nikogo nie złapać – dodał.
Źródło: Korrespondent

UDAR zanotował 3000 zgłoszeń korupcji w Ukrainie

Partia Witalija Kliczki zebrała ponad zgłoszeń o korupcji, z których część trafiła do odpowiednich organów.
Kandydat na deputowanego UDAR-u Walentyn Nalijwaczenko ogłosił na konferencji prasowej, że rozpoczął się ,,pierwszy etap programu lustracji rządu”. ,,Otrzymaliśmy ponad 3000 zgłoszeń (…) Witalij Kliczko przekazał cztery z nich do Biura Prokuratora Generalnego. 200 z nich trafiło do organów ścigania” – mówił – ,,to nie jednorazowe wydarzenie. Oczekujemy reakcji instytucji stojących na straży prawa. Prokurator Generalny może działać”.

UDAR domaga się utworzenia specjalnej agencji antykorupcyjnej, której mógłby przekazać zebrane informacje i przeprowadzić lustrację na Ukrainie. Żąda także stworzenia specjalnej komisji zajmującej się korupcją i oszustwami. Partia przygotowała stosowny projekt ustawy.
Źródło: Interfax

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY