Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Evgeniy Voropay

Ukraina: Ultimatum Unii Europejskiej

Szczyt Ukraina-UE odbędzie się, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki. O tym szef przedstawicielstwa UE na Ukrainie Jan Tombiński powiedział podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Саммит Украина-ЕС состоится только если украинская строна выполнит все условия ЕC, источник: news2000.com.ua

Szczyt Ukraina-UE odbędzie się tylko wtedy, gdy strona ukraińska spełnia wszystkie warunki UE, źródło: news2000.com.ua

Jeszcze nie została podjęta decyzja odnośnie przeprowadzenia lub nie przeprowadzenia szczytu. Ale czasu jest naprawdę mało. Decyzja zostanie podjęta wkrótce. Jeżeli ze strony Ukrainy będą pozytywne sygnały, to w UE znajdzie się wola polityczna do przeprowadzenia szczytu, – powiedział ambasador.

Według niego, UE przedstawiła Ukrainie kilka warunków do przeprowadzenia szczytu. W szczególności chodzi o wybory parlamentarne na odpowiednim poziomie, rozwiązanie sytuacji z „politycznie motywowaną sprawiedliwością” i postępów w zakresie reformy systemu sądowego.

Jan Tombiński również zaznaczył, że miał już spotkania z przedstawicielami rządu, różnych partii politycznych i organizacji pozarządowych.

Musimy skupić się na wykorzystaniu przez Ukrainę jej potencjału naturalnego, – powiedział, dodając, że droga do integracji europejskiej to najlepszy sposób na modernizację kraju i reagowanie na przyszłe wyzwania.

Zdaniem ambasadora, skuteczność tego sposobu została udowodniona przez wiele innych krajów.

Jan Tombiński podkreślił także, że Ukraina powinna skoncentrować się na swoich obywatelach, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów. – Obywatele to dobrze przygotowani wyborcy. Wyborcy nie zawsze są obywatelami, – powiedział ambasador.

Podkreślił, że obywatele muszą być dobrze poinformowani, żeby dokonać wyboru i wiedzieć, że wybory – to nie tylko prawo, ale także obowiązek. Głosując, obywatele muszą dbać o swój kraj, – powiedział.

Poinformował również, że przez kilka lat pracował w Brukseli jako Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej, uczestniczył w grupie opracowującej program Partnerstwa Wschodniego i zna pozycji wszystkich krajów UE wobec Ukrainy.

J. Tombiński wyraził również nadzieję, że już w tym roku Ukraina będzie znacznie bardziej zintegrowana z instytucjami europejskimi.

Przypomniał, że jako ambasador UE na Ukrainie pozostanie tu na 4 lata. Ambasador ma nadzieję, że – w Kijowie będzie znacznie mniejszy stopień rozczarowań i niezadowolenia.

Unijny ambasador przeprosił również, że póki nie mówi po ukraińsku, ale powiedział, że już w najbliższej przyszłości będzie starał się nauczyć się języka na tyle dobrze, aby swobodnie komunikować się na Ukrainie.

Tłumaczenie: ASB

Facebook Comments

Журналіст, медіа-менеджер.Спеціалізується на громадських проектах в мережі Інтернет. До сфери його інтересів належать соціальний маркетинг, інтернетова журналістика, громадянські ініціативи в мережі.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY