Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Fakty i mity o “Żelaznej Julce”

Nakładem wydawnictwa Niecałe ukazała się biografia Julii Tymoszenko autorstwa Marii Przełomiec. Była premier Ukrainy obecnie przebywa w więzieniu, co nie oznacza, że nie ma już wpływu na losy kraju. W politycznych rozgrywkach jest to postać bezkonkurencyjna.

Julia Tymoszenko, źródło: European Parliament's photostream, autor:P. Naj-Olearipietro

Julia Tymoszenko, źródło: European Parliament's photostream, autor: P. Naj-Olearipietro

Maria Przełomiec, dziennikarka znana m.in. z programu telewizyjnego „Studio Wschód”, prześwietliła życie Julii Tymoszenko podając nam w pigułce wiedzę na tematy związane nie tylko z byłą premier, ale z całą ukraińską klasą polityczną. Zastrzyk wiedzy to dość szokujący, gdyż autorka nie ma wątpliwości co do bezwzględnych i nieuczciwych metod, jakimi popularna „Julka” posłużyła się podczas wspinaczki na polityczne szczyty. W książce znajdziemy liczne wypowiedzi Stepana Chmary, byłego współpracownika Tymoszenko, które wskazują na cynizm i populizm, jako główne oręże najsłynniejszej Ukrainki. Mówi nam o tym historia, gdy Tymoszenko, już jako polityk walczący o poparcie ludzi, jedzie do Lwowa, a w drodze słucha wykładu Chmary na temat historii Ukrainy. Sama wiedzy na ten temat nie posiada żadnej. Książka wskazuje także na pustosłowie, którym Tymoszenko posługiwała się, aby zjednać sobie ludzi dla doraźnych potrzeb. Wspominane są jej liczne hasła wyborcze, jak te o oddłużeniu budżetu ministerialnego w trzy miesiące. Nierealistyczne i nieprzemyślane słowa, powinny wielokrotnie zdyskwalifikować Tymoszenko. Tak się jednak nie stało.

Julia Tymoszenko, pomimo szemranej przeszłości i braku politycznych ideałów, to postać wzbudzająca szacunek. Nie ukrywa tego Maria Przełomiec, która mówiąc o byłej premier nie szczędzi przymiotników takich jak „charyzmatyczna”, „przebojowa”, „waleczna”. Tymoszenko posiada niezwykłe umiejętności polityczne, żądzę walki i wiedzę jak rozgrywać pokerowe partie na politycznych salonach. Przekonywali się o tym najczęściej mężczyźni. „Julka” świadomie wykorzystywała swój seksapil, aby omotać nawet bardzo nieprzychylną jej grupę mężczyzn-polityków. Tak jak i na salonach, brylowała również na prowincjonalnych wiecach. Wszędzie pozostawiając sporo niedomówień i skrajne opinie. Ludzie albo ją kochają, albo nienawidzą – twierdzi autorka biografii.

Dobrze się stało, że właśnie teraz, na parę dni przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, dostajemy do rąk biografię osoby, która stworzyła krajobraz polityczny niepodległej Ukrainy. Obecnie więziona przez politycznych przeciwników, Julia Tymoszenko traci swoje wpływy. Politycy opozycji jakby poradzili sobie z pustym miejscem, które pozostawiła. Jednak czytając kolejne linijki biografii tej niezwykłej kobiety dosięga nas nieodparte wrażenie, że prędzej czy później Tymoszenko powróci do aktywnej polityki i to jako aktor pierwszoplanowy. A czy jej powrót będzie miał pozytywne skutki dla Ukrainy? To pytanie otwarte. Odpowiedzi poszukajmy na kartach książki „Tymoszenko. Historia niedokończona”.

Źródło: Wydawnictwo Niecałe

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY