Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Obok miejsca kaźni otworzą restaurację

W pobliżu uroczyska Kuropaty, miejsca sowieckich mordów nieopodal Mińska, trwają prace budowlane kompleksu restauracyjnego. Internauci apelują do białoruskich władz o zatrzymanie budowy.

Prace budowlane "Bulbasz-Holl" są bardzo zaawansowane, źródło: http://www.belaruspartisan.org

Prace budowlane "Bulbasz-Holl" są bardzo zaawansowane, źródło: http://www.belaruspartisan.org

Młodzieżowy aktywista Maksim Czarniauski utworzył na portalu change.org petycję, w której domaga się zaprzestania budowy kompleksu restauracyjnego „Bulbasz-Holl” nieopodal Kuropat. W tekście petycji czytamy: „Domagamy się wstrzymania budowy burdelu o znieważającej nas nazwie „Bulbasz Holl” w Kuropatach, które to miejsce posiada specjalny historyczny i kulturowy status.” Petycja zaadresowana jest do Ministra Kultury Pawła Latuszki, szefa władz obwodu mińskiego Barysa Batury i do Prokuratury Generalnej.

„Bulbasz Holl” w zamierzeniach inwestora „Nasza Restauracyjna Grupa” będzie kompleksem rekreacyjnym, na który złoży się restauracja, która pomieści do 400 osób, sale konferencyjne, sauna, domki rekreacyjne oraz plac zabaw dla dzieci. Jeśli pracę przebiegną zgodnie z planem, kompleks zostanie otwarty wiosną 2013 roku. „Bulbasz Holl” powstanie w odległości ok. 100 metrów od lasu w Kuropatach, który jest miejscem spoczynku kilkudziesięciu, jeśli nie kulkuset tysięcy ofiar sowieckich represji.

Do Kuropat w latach 1937 – 1941 oddziały NKWD zwoziły i tamże esterminowały „wrogów narodu”, a wśród nich białoruską elitę, Polaków i Żydów. Odkrycia masowego miejsca mordu w Kuropatach dokonał archeolog Zianon Paźniak w latach 80-tych. Odkrycie strasznej prawdy o przestępstwach sowieckiego totalitaryzmu było dla białoruskiego społeczeństwa szokiem i momentem przełomowym w procesie tworzenia się demokratycznej opozycji, na której czelę stanął Zianon Paźniak.

Kuropaty znajdują się w spisie zabytków Białorusi oraz z nadania władz posiadają status zabytku historyczno-kulturowego najwyższej rangi. Stan prawny nie przekłada się na zainteresowanie władz. Miejsce kaźni nie jest należycie zabezpieczone, nie organizuje się tam żadnych oficjalnych uroczystości, a system edukacji nie przekazuje młodym pokoleniom wiedzy na temat sowieckich zbrodni. Z wyjątkowości Kuropat nie zdają sobie sprawy także mińscy urzędnicy, gdyż na budowę kompleksu „Bulbasz Holl” wydano wszelkie potrzebne pozwolenia.

Podpisz petycję przeciwko budowie „Bulbasz Holl” w pobliżu Kuropat

Źródło: Belarus Partisan, Tut.by

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY