Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Na Ukrainie odbywają się wybory do parlamentu

Dziś o godzinie 8.00 (7 polskiego czasu) otwarto lokale wyborcze do głosowania na Ukrainie. Ukraińcy przez cały dzień do godz. 20.00 będą wybierać swoich przedstawicieli do Rady Najwyższej.

Budynek Rady Najwyższej Ukrainy, źródło: wikimedia.org

Budynek Rady Najwyższej Ukrainy, źródło: wikimedia.org

Wybory do ukraińskiego parlamentu odbywają się według mieszanej ordynacji wyborczej – 225 posłów zostanie wybranych z list partyjnych, kolejnych 225 w okręgach jednomandatowych. Do przeprowadzenia wyborów utworzono 33 769 lokali wyborczych, z czego 116 poza granicami kraju.

W 32 188 lokalach wyborczych zainstalowano kamery, dzięki którym na specjalnej stronie internetowej ma być przeprowadzana transmisja on-line z przebiegu głosowania w danym lokalu (http://vybory2012.gov.ua/auth). Ze względu na ogromne zainteresowanie strona działa jednak ze zmiennym szczęściem.

W wyborach bierze udział 87 partii politycznych. W 225 okręgach jednomandatowych o mandat poselski konkuruje ponad 2 tysiące kandydatów. Do głosowania uprawnionych jest 36 830 621 ukraińskich obywateli. Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwać ma 3 797 obserwatorów, w tym kilkuset z aż 28 krajów.

Zgodnie z ustawą wyborczą, ukraińska Centralna Komisja Wyborcza ma obowiązek przedstawić wyniki głosowania do dnia 12 listopada.

Informacje za portalem Ukrainska Pravda.

Śledź wybory na Twitterze #ukrainevotes, #вибори2012#elect_ua

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY