Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

PdK Akcja: Okno do wieczności – wystawa Ikon Domowych w Warszawie

Czy można dotknąć wieczność i zobaczyć ją? Okazuje się, że tak – za pośrednictwem ikony, która jest oknem do wieczności. W Warszawie otwarto właśnie wystawę Ikon Domowych z Rosji, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii. Wystawę można obejrzeć w podziemiach jezuickiego kościoła Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej starówce do 8 listopada.

Wystawa Ikon Domowych Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej; autor: Tomasz Horbowski; źródło: eastbook.eu

Wystawa Ikon Domowych Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej; autor: Tomasz Horbowski; źródło: eastbook.eu

 

W podziemiach warszawskiego kościoła jezuitów zgromadzono prawie 100 ikon z Rosji, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii, najstarsze z XVIII wieku. Niektóre bardzo zniszczone, tak że właściwie nie sposób rozpoznać, co przedstawiają. Są święci, święta z kalendarza liturgicznego, sceny z Ewangelii – wszystkie pochodzą z kolekcji Pietru Costin z mołdawskiej służby celnej, który przywiózł je do Polski, by – jak tłumaczy – pokazać i choć trochę przybliżyć mołdawską kulturę, duchowość, a przede wszystkim wrażliwość. Ikony towarzyszą mi od zawsze – krótko odpowiada Pietru Costin na pytanie dlaczego właśnie ikony. Moja mama śpiewała w cerkiewnym chórze, ojciec często posługiwał podczas liturgii. To właśnie rodzice wpoili mi miłość do ikony.

A czym właściwie jest ikona? Aleksander Jacyniak jezuita, który na co dzień zajmuje się duchowością chrześcijańskiego wschodu podkreśla, że ikona stanowi bogactwo całego chrześcijaństwa – pierwsze ikony pojawiły się już w III wieku – wiele, wiele lat przed podziałem Kościoła na Wschód i Zachód. Gdy patrzymy na ikonę, możemy dotknąć wieczności – ona uobecnia świętych, którzy są na niej przedstawieni. Ikona jest także namalowanym Słowem Boga – dlatego mówimy o pisaniu ikony, a nie o malowaniu – którym może być jakaś scena z Ewangelii albo życie jakiegoś Świętego. – Wreszcie jest uobecnieniem pewnej rzeczywistości – tłumaczy jezuita. Gdy patrzymy na ikonę z wiarą, to może stać się ona miejscem spotkania z wiecznością. Ale uwaga – wtedy musimy spojrzeć na ikonę nie jak na dzieło sztuki, które nam się podoba bądź nie, albo które uważamy za mniej lub bardziej „ładne”. Na ikonę trzeba spojrzeć sercem i szukać jej piękna, w którym niektórzy potrafią dojrzeć odblask nieba.

Wystawę w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10 na warszawskim Starym Mieście można oglądać do 8 listopada 2012 w godzinach 10.00-19.00.

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY