Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Były kandydat na prezydenta Białorusi odizolowany od świata

Mikałaj Statkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 r., został odizolowany od świata zewnętrznego – alarmuje żona uwięzionego. Białoruskiemu opozycjoniście odmówiono widzeń oraz nie dostarczane są listy oraz paczki.

Mikałaj Statkiewicz, autor: User1963, źródło: wikimedia.org

Mikałaj Statkiewicz, autor: User1963, źródło: wikimedia.org

Mikałaj Statkiewicz, uwięziony na 6 lat pozbawienia więzienia, został niedawno przewieziony z więzienia w Szkłowie do zakładu karnego w Mohylewie we wschodniej Białorusi. Jak powiadomiła żona więźnia, Marina Adamowicz, Statkiewiczowi odmawia się widzenia z prawosławnym księdzem, o które prosi już od kilku miesięcy.

– To dla niego bardzo ważne. Od Wielkanocy nie widział się z księdzem, pomimo wielokrotnych próśb i pism. Jest to oczywiście sposób, by pozbawić więźniów politycznych duchowego wsparcia, którego w więzieniu potrzebują najbardziej – skarżyła się Marina Adamowicz.

Żona więźnia opisała również warunki w jakich Statkiewicz odsiaduje swój wyrok: – Z trudem można wyobrazić sobie betonową klatkę, gdzie nie dochodzi światło słoneczne, nie można zobaczyć nieba, a pod nogami jest tylko beton. I tak 24 godziny, codziennie od 9 miesięcy.

Z kolei przyjaciółka skazanego, dokumentalistka Olga Nikolajczuk powiedziała, że służba więzienna zwraca paczki wysłane do więźnia. Statkiewicz nie otrzymuje żadnych listów, pocztówek ani książek, mimo, że są to legalne wydawnictwa. – Naczelnik więzienia zachowuje się bardzo krótkowzrocznie, ponieważ jest to naruszenie praw więźniów. Za to przyjdzie mu odpowiedzieć w nowym białoruskim państwie – deklaruje Nikolajczuk.

Mikałaj Statkiewicz brał udział w wyborach prezydenckich w 2010 r. Uczestniczył także w demonstracji w Mińsku przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów 19 grudnia 2010 r. Kiedy odjeżdżał z miejsca manifestacji, drogę taksówce w której jechał zajechały dwa samochody osobowe. Nieznani mężczyźni ubrani po cywilnemu, wyciągnęli polityka z auta, pobili i wywieźli w nieznanym kierunku. Po kilku dniach ujawniono, że Statkiewicz znajduje się z areszcie śledczym białoruskiego KGB. W maju 2011 r. sąd skazał Mikałaja Statkiewicza na 6 lat więzienia za „organizacje masowych zamieszek 19 grudnia 2010 r.”.

Źródła: radyjo.net, belaruspartisan.org, charter97.org

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY