Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Moskwa: Z 15 piętra widać lepiej

Jak wygląda panorama Moskwy z piętnastego piętra? Czy historie o legendarnych moskiewskich korkach są prawdziwe? Jakie inwestycje czekają Jekaterynburg przed mistrzostwami świata w piłce nożnej? Dlaczego Rosjanie nie lubią środków masowego przekazu? Na te i inne pytanie postaram się odpowiedzieć w cyklu wpisów z podróży Moskwa-Jekaterynburg.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: Eastbook.eu

6 września 2008 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret reorganizujący Federalną Agencję ds. Wspólnoty Niepodległych Państw (dziś: Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej – Rossotrudniczestwo). Od tego czasu rozpoczęły się zmiany w działaniu organizacji mające na celu centralizację działań pozwalających utrzymywać wpływy Rosji na obszarze WNP i budować przyjazną atmosferę dla realizacji polityczno-gospodarczych interesów Federacji Rosyjskiej za granicą.

Rossotrudniczestwo wydaje federalne pieniądze także po to, aby polepszyć polsko-rosyjskie relacje. Aktualnie agencja organizuje wyjazd polskiej delegacji do Rosji składającej się z 15 członków reprezentujących różne środowiska: działaczy politycznych, społecznych, dziennikarzy oraz studentów. Uczestnicy mają możliwość spotkać się z miejscowymi władzami, pracownikami Dumy państwowej, organizacjami non-profit i studentami. Program jest bardzo napięty – spotkanie za spotkaniem, zwiedzanie za zwiedzaniem. Czas wolny dla uczestników jest ograniczony do absolutnego minimum, dając jedynie chwilę na zadbanie o psychiczną higienę osobistą. Jak mówią organizatorzy – celem pobytu delegacji polskiej jest „zobaczenie Rosji takiej, jaka ona jest naprawdę”. Przykłada się ku temu wiele starań.

Rossotrudniczestwo, okrągły stół, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: Eastbook.eu

Aby zobaczyć Rosję lepiej, uczestnicy są zakwaterowani w apartamentach pomiędzy 6 a 16 piętrem hotelu przy Prospekcie Leningradzkim. Widok na miasto z jednego z tarasów widokowych robi piorunujące wrażenie. Podczas dwunastodniowego pobytu delegacja polska zobaczy nie tylko Moskwę, ale również pozna smak odległej „prowincji”  podczas krótkiego pobytu w Jekaterynburgu. Nad prawidłowym przebiegiem całego programu pracują 4 dość spięte całą sytuacją osoby. W tym samym hotelu przebywa, analogiczna do polskiej, delegacja z Japonii, która zdaje się iść dokładnie tym samym programem co Polacy.

Moskwa z piętnastego piętra, autor: Paweł Lickiewicz, źródło: Eastbook.eu

Przekaz jest jasny – Rosjanie pokazują wszystko to, co najlepsze. Przekonuje, że młodzież jest przyszłością wzajemnych polsko-rosyjskich relacji i to ona będzie budowała przyszłość obydwu krajów. Rozmowa jest nakierowana na przyszłość, bez zbędnego oglądania się przez ramię na niewygodne tematy, które tylko spowalniają rozwój wzajemnych kontaktów. Jednocześnie prezentują szereg inicjatyw, które powstały w celu polepszenia kontaktów pomiędzy Polską i Rosją i z żalem przyznają, że nie jest to dostrzegane nad Wisłą.

W kolejnych wpisach zapraszam na krótkie relacje z Moskwy i Jekaterynburga. Będę pisał o tym, dlaczego Rosjanie nie lubią środków masowej informacji, o legendarnych moskiewskich korkach oraz piłkarskich kibicach z Jekaterynburga. Zapraszam.

Część druga: Zatłoczony raj za wysoką cenę

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY