Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Mołdawia coraz bliżej zniesienia reżimu wizowego z Unią

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Europejskiej ds. polityki zagranicznej przyjęto stanowisko w sprawie postępów Mołdawii w działaniach na rzecz zniesienia reżimu wizowego z Unią. Zdaniem mołdawskiego ministra spraw zagranicznych dokument potwierdza, że to Mołdawia jest przykładem sukcesu unijnego programu Partnerstwa Wschodniego.

Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti i Prezydent Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, źródło: President of the European Council's photostream na flickr.com

Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti i Prezydent Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, źródło: President of the European Council's photostream na flickr.comRada Europejska ds. polityki zagranicznej na odbytym w poniedziałek spotkaniu w Brukseli przyjęła stanowisko dotyczące implementacji drugiego etapu Planu Działań ws. liberalizacji reżimu wizowego z Republiką Mołdowy. – Rada potwierdziła zaangażowanie Unii Europejskiej w osiągnięciu wspólnego celu zniesienia wiz dla obywateli Republiki Mołdowa w związku z zapewnieniem warunków dobrego zarządzania i bezpieczeństwa ruchu określonych w Planie Działań ws. liberalizacji reżimu wizowego (całość do przeczytania tutaj).

Przekładając ten wniosek z unijnego języka na zrozumiały, unijni dyplomaci pozytywnie odnieśli się do postępów uczynionych przez Kiszyniów w sprawie przyjęcia przepisów prawnych warunkujących zniesienie wiz dla obywateli Mołdawii na wjazd do krajów Unii (przede wszystkim w obszarach dotyczących wsparcia procesów integracji mniejszości narodowych, rozwiązywania problemów nielegalnej imigracji i walki z handlem ludźmi). W dokumencie pochwalono także mołdawskie władze za pomyślne prowadzenie negocjacji ws. przyszłej umowy stowarzyszeniowej i utworzenia strefy wolnego handlu z Unią.

Mołdawski minister ds. polityki zagranicznej i integracji europejskiej, Iurie Leanca, zapowiedział wizytę w Kiszyniowie szefa Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso, która ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Zdaniem ministra Mołdawia jest przykładem sukcesu programu Partnerstwa Wschodniego, a wizyta unijnego komisarza ma potwierdzić polityczne i finansowe wsparcie dla mołdawskich dążeń integracyjnych z Unią.

Źródła: tribuna.md,  bsanna-news.ukrinform.ua, politcom.moldova.org, enpi-info.eu

Koniecznie przeczytaj:

Tomasz Horbowski – Rozmowa z Mihaiem Ghimpu: “Nie byłoby dobrze, gdyby Mołdawia tuż przy brzegu utonęła”

Tomasz Horbowski – Premier Mołdawii: “Nie chcemy być kopciuszkiem w Unii Europejskiej”

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY